Haalandov ples, klizeći startovi pa pozdrav navijačima

Saša Živko 16. svi 202017:25 > 17:25
Pool / Pool

Vratila se Bundesliga, u čudnoj atmosferi, ali uz prepoznatljiv osjećaj.

Pool / Pool

Jeka je zaista čudna, svaki glas igrača i trenera čuje se prilično uvjerljivo. Čuli bi vjerojatno i ponekog od rezervnih igrača da preko lica nisu imali crne maske.

Utakmica bez navijača nalikovala je ponajviše na nekakav prijateljski susret dva neprijateljska kluba što Borussia i Schalke definitivno jesu. Dortmund i Gelsenkirchen udaljeni su 50-tak kilometara, no kao da je riječ o 500. Nema ovdje nikakvog prijateljstva. Odmah na početku čudna situacija, Giovanni Reyna ozlijedio se na zagrijavanju, a zamijenio ga je Thorgan Hazard.

Druga čudna situacija vezana je za suca Deniza Aytekina koji je na teren stigao podosta nakon igrača obje momčadi koji su zbunjujuće stajali na travnjaku čekajući da se pojavi čovjek bez kojeg utakmica ne može početi.

Priznajem, bilo je teško pratiti utakmicu na početku bez poznatog huka navijača, posebno kad je riječ o ‘tifozima’ Borussije. U normalnim okolnostima Iduna Park bio bi ispunjen do posljednjeg mjesta, 80 tisuća duša. Na igračima se vidjelo, barem u prvih dvadesetak minuta kako nisu igrali dva mjeseca, a tek nedavno su se vratili treninzima. Običaj jest kada klub pauzira dva ili više mjeseca da se odrade kvalitetne pripreme. No, u ovom slučaju igrači, tko je to želio, morao je vježbati kod kuće limitiran prostorom. Osim, naravno, ako je netko bio ‘pametan’ i milijune na plaći iskoristio na kupnju ili najam kuće s dvorištem. U današnje vrijeme pokazalo bi se pametnom investicijom.

Kako je utakmica prošla polovinu prvog poluvremena počeo se igrati sve bolji nogomet, a prvi relevantan događaj dogodio se kod pogotka Erlinga Haalanda, njegov već deseti ove sezone, a čovjek je u Dortmund stigao u siječnju. Kod proslave gola vidjeli smo besmislenost jednog od pravila za nastavak sezone, zabrana proslave gola. Dakle, mogli su se vidjeti brojni klizeći startovi, kontakt igrača kroz čitavu utakmicu, međutim kad je riječ o proslavi gola vrijedi pravilo ‘društvene distance’. U redu, može se shvatiti zabrana poljubaca i sličnog bliskog kontakta, ali nema nikakvog smisla igračima zabraniti barem tapšanje po leđima. A Haalandov ples bio je tako dobar. Još jedna besmislica je dezinfekcija lopte tijekom utakmice. Stvarno je teško shvatiti s kojom svrhom se takvo nešto odredilo.

Borussia je do kraja poluvremena osigurala mirni nastavak utakmice golom Guerrera. Naravno, uz ‘social distancing’ proslavu.

FIFA POKLANJA PET IZMJENA

Kao što smo mogli saznati nedavno, FIFA je za ovu priliku klubovima omogućila čak pet zamjena u tijeku utakmice. Razlog je opravdan, nedostatak priprema za nastavak sezone nakon duge pauze pa je logično da je postavljeno pitanje hoće li igrači moći izdržati ritam konstantnog trčanja devedeset minuta.

Gostujući trener David Wagner nakon prvih 45 minuta odlučio je iskoristiti dvije zamjene. Schalke je posljednji put u Bundesligi pobijedio 17. siječnja, do pauze nisu slavili u sedam uzastopnih utakmica. Pomislili bi kako će u dva mjeseca prisilnog odmora psihički se odmoriti i barem se dostojno predstaviti kod najvećeg rivala. No, dogodilo se upravo suprotno. Sastav iz Gelsenkirchena djelovao je mlako, nepovezano, neću reći nezainteresirano ili nemotivirano, već bezidejno. Nije se znalo tko bi trebao dirigirati igrom, a jedini igrač koji se trudio nešto pokazati bio je kapetan Daniel Caligiuri.

Pool / Pool

Wagner kojeg smo ne tako davno gledali na klupi Huddersfielda u Premiershipu, do kraja utakmice iskoristio je preostale tri izmjene, no nije pomoglo. Za usporedbu, Lucien Favre prvu zamjenu igrača povukao je tek u 68. minuti utakmice. U konačnici, kod vodstva 4:0 dočekale su se još poneke rotacije.

Na kraju dvoboja, duhovito, napola ozbiljno, ali opet na neki način savršeno. Igrači Borussije prošetali su se travnjakom do prostora ispred tribine gdje bi inače boravili njihovi najvjerniji navijači, ‘zatvorili’ su oči i lijepo ih pozdravili. Kao da su još uvijek tamo, gdje su uvijek bili i gdje će se jednog dana vratiti.

ZAKLJUČAK

Borussia je pokazala kako i bez podrške svojih fantastičnih navijača posjeduje dovoljno talenta i mogućnosti da do kraja sezone zaprijeti Bayernu u borbi za naslov prvaka. Favre ima pregršt opcija koje može koristiti, a impresivno jest da je Borussija pobijedila bez Marca Reusa, Emrea Cana i Axela Witsela koji su ozlijeđeni.

Što se tiče svih pravila koje smo proteklih deset dana toliko puta spominjali, a kojih se sve ekipe moraju pridržavati u vrijeme pandemije koronavirusa, zapravo ne djeluje toliko strašno, osim naravno ranije navedenog. Pravi test će uslijediti narednih dana ili tjedana, kakva će biti reakcija ako se pojavi samo jedan slučaj zaraze među igračima.

Činjenica jest, Bundesliga je prva krenula u eksperiment i cijeli svijet je pratio, pogotovo čelnici Premier lige i Primere koji bi se trebali vratiti na terene za manje od mjesec dana. Na neki način, oni će imati bolju viziju što činiti, a svi će se jasno nadati da će njemački ‘hokus-pokus’ uspjeti.

Istovjetno se može reći i za druge sportove, košarka, tenis, iako su različiti po mnogim faktorima, pratit će se kako nogomet reagira na situaciju koja je suštinski promijenila, barem trenutno, svijet oko nas.