Više nije slučajno – Tko to ne voli Tonija Kukoča?

Saša Živko 5. tra 202012:08 > 12:10
Andrew D. Bernstein / Contributor

Toni Kukoč ponovno nije ušao u Kuću Slavnih košarke.

Jonathan Daniel / Stringer

Teško je uopće više o tome pisati, ali jednostavno si ne možemo pomoći. Koji je to ‘glavešina’ ponovno odlučio zaobići Tonija Kukoča za članstvo u košarkaškoj Kući Slavnih?

Dino Rađa tamo je pronašao svoje mjesto, posve zasluženo, prije dvije godine, a kako smo čitali o tome, tako i Rađine izjave saznali smo kakva je zapravo procedura. Sportaša je potrebno nominirati, Dina je ‘pogurao’ jedan mali klub, bilo je dovoljno da se nađe na velikom popisu igrača koji su završili u vječnosti Springfieldove Kuće Slavnih.

Nažalost, kad je riječ o Toniju Kukoču, lani je bio nominiran i nije prošao, a nema ga niti ove godine. Ključno je pitanje: zašto? Postoji odbor koji odlučuje, još jedno pitanje, što je tim ljudima?

Ovo jednostavno više ne može biti slučajno. Ako ste možda zaboravili, nabrojat ću vam razloge zašto je Kukoč odavno trebao biti uključen među legende sporta u Springfieldu.

– 3 puta europski prvak (Jugoplastika, Split)
– 3 puta MVP Final Foura Eurolige
– Svjetski i europski prvak
– Srebrni s Olimpijskih igara
– 3 puta prvak NBA lige
– Najbolji šesti igrač NBA lige
– Član FIBA Hall of Fame

I još niz ‘manjih’ nagrada i trofeja koje je osvojio u dvadeset godina fantastične karijere. U Europi, Kukoč je bio ‘Michael Jordan’, pojava kakva do tada nije viđena, lagan na koraku, vrhunski strijelac, a s vizijom umjetnika. U NBA ligi uspješno se prilagodio promjenama koje su od njega tražene, bio je ključan dio trostrukih prvaka Chicago Bullsa, netko tko je odlučio velik broj utakmica uključujući doigravanje. Danas je jedan od najomiljenijih igrača te generacije kojeg se navijači često prisjete, a srdačno ga dočekaju svaki put kad se pojavi u United Centru.

Kukoč je u NBA stigao u teško vrijeme za Europljane, nije ih bilo puno, a kao takav promijenio je način kako Amerikanci gledaju na igrače izvan njihovog dvorišta. Bio je ‘Croatian Sensation’, ‘Pink Panther’ i ‘The Waiter’. Bio je član, složit će se mnogi, najveće NBA momčadi ikad sastavljene, posebno u sezoni 1995/96. kad su ostvarili najbolju sezonu ikad s omjerom 72-10, a na kraju su osigurali i naslov prvaka.

Od neamerikanaca, u ovogodišnje izdanje Kući Slavnih ući će Patrick Baumann, dugogodišnji Glavni tajni FIBA-e koji je tragično preminuo u jesen 2018. godine. Svaka čast Švicarcu koji je napravio mnogo za popularizaciju reprezentativne košarke u svijetu, međutim, izvan najzagriženijih pratitelja košarke u Europi nitko neće za njega znati, dok svaki košarkaški zaljubljenik na svijetu zna tko je i što je Toni Kukoč.

Godinama pratimo kako u Kuću Slavnih ulaze igrači koji nisu baš ništa osvojili iako su bili odlični igrači, primjer Yao Minga, Tracyja McGradyja i tako dalje, možda bi trebao netko upitati čelnike te organizacije, kada je to biti POBJEDNIK postala loša stvar?

Toni Kukoč je odavno morao postati članom Kuće Slavnih.