MUNDIJALSKI DNEVNICI Zašto je Leo počeo promašivati…

Blogovi 17. lip 20187:57 > 7:57
Gabriel Rossi, Getty images

Treći dan SP-a bio je specifičan po tome što je potrajao najduže, zbog četiri utakmice u različitim terminima nogomet se po našem vremenu igrao od podneva do gotovo 23 sata. Ali i po još jednom neobičnom podatku. U nastavku saznajte o čemu je riječ, i kako je Maradona utjecao na Messija...

Kvantiteta nije donijela kvalitetu, nakon spektakla u petak, ovaj dan je očekivano bio mirniji. Šokova nije bilo, ali ni posebno uvjerljivih partija. Najduže će se pričati o tome kako je Island zaustavio Argentinu, a Messi promašio jedanaesterac kao i o tome da je VAR donio dva penala.

Ako smo drugog dana kao lajtmotiv imali golove u završnici nakon prekida, ovog puta to su bili jedanaesterci. Bilo ih je u svakoj utakmici dana, ukupno pet komada, po čemu će 16. lipnja 2018. u povijesnim knjigama biti tik iza 24. lipnja 1998., kad je postavljen rekord sa šest kaznenih udaraca!

Tog dana u Francuskoj igralo se posljednje kolo u skupinama C i D, osiguranu osminu finala već su imali domaćin i Nigerija, nepoznanice su bile ide li dalje Danska te hoće li Južna Afrika nadoknaditi četiri gola protiv Saudijaca.

Nejasno je bilo i hoće li Superorlovi izbaciti Paragvajce ili ih propustiti dalje na štetu Španjolske. Ispostavilo se da ni poraz nije spriječio Dance za prolaz u sljedeće kolo dok su se Nigerijci sklonili s puta Paragvaju. U skupini C sve momčadi su dobile bar po jedan penal (Saudijci dva), a u skupini D počašćena je samo Španjolska protiv Bugara.

(svi jedanaesterci na video zapisu nalaze se između time-codea 5:48 i 9:25, a imate i bonus: malo prije posljednjeg penala vidi se i Taribo West sa zeleno-bijelim kečkama)

Svi kazneni udarcu su iskorišteni, pogađali su redom – Youri Djorkaeff, Michael Laudrup, Sami Al-Jaber, Yusuf Al Tunayan, Sean Bartlett i Fernando Hierro. Četvorica u lijevu stranu, dva Realova igrača u desnu. Naravno, iz tog dana u glavi će ostati urezana slika uplakanih Španjolaca, koji su rasturili Bugarsku 6:1, ali su se prerano oprostili od turnira.

I danas, kao i te srijede prije 20 godina, suđen je jedanaesterac za Francusku i penal protiv Danske. Griezmann je, kao i Djorkaeff, pogodio mrežu. Kasper je imao više sreće od Petera Smeichela, jer je Cueva gađao previsoko. Pogađali su i Mile Jedinak te Luka Modrić, promašio je – Leo Messi.

Ben Lyttleton, autor poznate knjige „Twelve Yards“, čija tema su jedanaesterci, tvrdi da je prijelomna točka u Messijevom izvođenju penala bio trenutak kad je promijenio tehniku: do 2015. on je izvodio reaktivno, tj. čekao da golman krene, a od tada je počeo unaprijed odlučivati.

Po pravilu u svoju jaču stranu (lijeva golmanova, jer je ljevonog) puca kada ekipa ima loš rezultat (gubi ili igra neriješeno), a u slabiju (golmanova desna) kada Barca/Argentina vodi. Međutim, protiv Islanda je išao protiv trenda i nije mu se isplatilo.

Statistika Messijevih penala kaže da vratari pogode stranu u koju će pucati u 57 posto slučajeva, što je znatno iznad proskeka (primjera radi, Lamparda su golmani čitali samo u 48 posto slučajeva).

Messi je sada u seriji od 5 golova u posljednjih 10 penala za Barcu i Argentinu, (4/8 u sezoni 17/18; na 50 posto je bio i u sezoni 15/16, a u onoj između prebacio je 90 posto), što je značajno ispod njegovog prosjeka, koji iznosi 76,7 posto (globalno je prosjek malo ispod 78 posto). U nacionalnoj momčadi je još slabiji (sada je na 75% – 12 od 16). Sergio Aguero je za 4,6 posto bolji od prve zvijezde svoje momčadi.

Messi je u ranoj fazi seniorske karijere imao veliki problem postići gol iz slobodnog udarca, pune četiri godine. I kažu upućeni, do razgovora s onim s kojim ga svo vrijeme uspoređuju – ključni savjet dao mu je Diego Maradona. Od tada njegov napredak bio je fascinantan, srušio je rekord La Lige po broju golova iz slobodnjaka, a u ovoj godini u gol ih je pretvorio preko 15 posto, dva i pol puta iznad prosjeka!
Očigledno je da bi mu i za jedanaesterce dobro došao savjetnik.