EHF mijenja rukomet – kreće novi format natjecanja

Rukomet 16. pro 20189:49 > 9:51
SK

Rukomet će od sezone 2020/2021. dobiti prijekopotrebne promjene koje se najviše tiču formata natjecanja, a važna stavka jest i dulji ljetni odmor za igrače i igračice.

Naime, krovna europska rukometna organizacija (EHF), na sastanku u Parizu, odlučila je smanjiti broj klubova koji se natječu u Ligi prvaka na 16, tako da će se igrati dvije skupine po osam klubova. Prve dvije ekipe iz svake skupine izborit će izravan plasman u četvrtfinale, dok će momčadi od treće do šeste pozicije razigravati za četvrtfinalne pozicije u posebnoj knockout rundi. Isti format natjecanja očekuje i djevojke u njihovoj Ligi prvaka.

Odobreno je formiranje novog natjecanje pod nazivom Europska rukometna liga (EHL) koja će zamijeniti postojeći Kup EHF-a (druga razina europskog rukometa), muški dio natjecanja sastojati će se od 24 ekipe podijeljene u šest skupina po četiri momčadi. Kod djevojka će sudjelovati 16 ekipa (četiri grupe po četiri). Kada je riječ o trećerazrednom europskom natjecanju, tzv. Challenge Cupu, ono odlazi u povijest, a na njegovo mjesto stiže EHF Cup. Važna novost jest kako je odlučeno da će Final Four Lige prvaka kod muškaraca i žena, koji se obično održava u svibnju, označiti i službeni završetak rukometne sezone, dakle sve nacionalne lige do tada moraju završiti svoja natjecanja.

Odluka se tiče i termina utakmica Lige prvaka koje se više neće igrati vikendom, već isključivo srijedom i četvrtkom kako se europska natjecanja više ne bi uplitala u nacionalna prvenstva.

Važna promjena dolazi i u reprezentativni rukomet. Odlučeno jest kako će se igračima omogućiti dulji ljetni odmor jer više u lipnju neće morati igrati kvalifikacijske utakmice za natjecanja reprezentacija, taj će se termin prebaciti za kraj travnja, odnosno početak svibnja. To naravno znača da igrači više neće morati igrati reprezentativne utakmice nakon završetka klupske sezone, nešto što je ostao predmet kritike EHF-a dugi niz godina.

Nova pravila na snagu stupaju s početkom sezone 2020/21.