Magla u EHF-u: Pravila kažu jedno, službenici drugo!?

Rukomet 24. sij 201815:46 > 15:53
Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Velika zbrka javila se ovih dana u vezi moguće situacije u našoj skupini europskog prvenstva. Ne samo moguće, nego i sasvim realne...

Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Jučer ste na našim stranicama mogli pročitati što je Hrvatskoj rukometnoj reprezentaciji potrebno za plasman u polufinale EP-a. Posebnu pažnju obratite na dio teksta pod “Opcija D”. To je ona toliko spominjana varijanta kojom Hrvatska može doći do polufinala u slučaju da Švedska u popodnevnom susretu svlada Norvešku. 

Što je, složit ćete se, također vrlo realan i moguć rasplet događaja.

Po onome kako je Pravilnik Europskog prvenstva sročen (i ažuriran prije mjesec dana!) – a najvažniji dio teksta pronaći ćete na 23. stranici dokumenta, u sklopu odjeljka 9.12. – može se zaključiti da se u slučaju da se stvori bodovni krug između Francuske, Hrvatske i Švedske, kao sljedeći kriterij klasifikacije primjenjuje kriterij b), odnosno gol razlika u krugu izjednačenih momčadi.

Kada bismo s 2 razlike pobijedili Francuze, tada bismo i mi i Šveđani u tom slučaju imali gol razliku “-2”, što znači da bi se trebalo pristupiti dodatnim kriterijima za utvrđivanje plasmana.

No, ovdje nastaje veliki problem, jer ispod kriterija od A do E istaknuta je posebna napomena koja glasi ovako:

“Teams in question” shall mean remaining teams for which the ranking could not be established based on the previous ranking criteria (e.g. if three teams are equal on points and a) can only enable to determine the ranking of one team, b) shall be applied only to the two remaining teams without consideration to the team qualified in application of a)).”

U prijevodu:
Pojam ‘Momčadi u razmatranju’ odnosi se na momčadi čiji plasman nije bilo moguće utvrditi na temelju prethodnog kriterija za utvrđivanje plasmana (npr. ako tri momčadi imaju jednak broj bodova, a kriterijem a) može se utvrditi plasman samo jedne od tih momčadi, kriterij b) primijenit će se samo na dvije preostale momčadi, bez uzimanja u obzir momčadi koja je već ostvarila plasman prema kriteriju a))”

U ovom odlomku izuzetno je bitno što sadržaj teksta u zagradi započinje sa “npr.”, što znači da je ono što slijedi samo jedan moguć slijed primjene kriterija za pojedini primjer te da se ista logika primjene kriterija koristi i u ostalim možebitnim situacijama!

Međutim…

Primjećujući da se i jučer i danas u medijima još uvijek provlači teza da Hrvatskoj za prolaz dalje treba pobjeda od 2 razlike ako je pritom postignuto više od 21 gola protiv Francuske, i iskreno strahujući da na taj način razmišlja i stožer reprezentacije…

Što bi moglo dovesti do neviđene blamaže da se na kraju utakmice u hipotetskoj situaciji čuva posjed u zadnjem napadu kod rezultata, npr. 25:23 (uz raniju pobjedu Švedske), a da je Hrvatska zapravo prema pravilima ISPALA S PRVENSTVA…

Odlučio sam provjeriti sadržaj i značenje pravilnika kod samog EHF-a.

Putem e-pošte obratio sam se koordinatoru za medije na Prvenstvu, gospodinu J.J. Rowlandu te gospođi Moniki Flixeder, koja je kao kontakt navedena na samom početku Pravilnika!

Dotične osobe, koje možemo smatrati službenim osobama EHF-a, potvrdile su mi da je interpretacija napisanih pravila zapravo SUPROTNA!???

Citirat ću najprije gospodina Rowlanda:

“Potrebno je primijeniti sve točke, od A do E, prije primjene ovog dodatnog paragrafa.”

Što nigdje u Pravilniku nije izričito napisano, a trebalo bi biti!

Zatim dobijam potvrdu i gospođe Flixeder:

“21:19 je rezultat koji ide u korist Hrvatske, ako Hrvatska bude ostvarila bolju ukupnu (!) gol razliku od Švedske. U vašem konkretnom slučaju (Hrvatska i Švedska pobjeđuju 2 razlike, op.a.), u slučaju da Švedska postigne 9+ golova više od Hrvatske, Švedska ide u polufinale!”

Takva tvrdnja u suprotnosti je sa značenjem napomene ispod navedenih kriterija za klasifikaciju u odjeljku 9.12.!

Međutim, g. Rowland nas je uputio na tekst koji su njegovi kolege napisali danas, a kojime je u detalje pobrojano što kojoj reprezentaciji treba za prolaz u polufinale. Ovo je poveznica na taj tekst.

Sadržaj tih kalkulacija sukladan je onome što sam dobio od dviju osoba u EHF-u s kojima sam komunicirao, iako sam dužan naglasiti kako mi je isprva gospodin Rowland rekao da je moja interpretacija pravila ispravna, a zatim tu izjavu promijenio otprilike 40 minuta kasnije!?!

Sve ovo navedi mene, ali i podosta drugih zabrinutih ljudi koji dubinski prate situaciju, na jedan od sljedećih mogućih zaključaka:

1. Pravilnik je, iz nehaja i nekompetencije, napisan katastrofalno. Nekoncizno, nejasno, nedovoljno definirano. Što nije nešto čemu bismo se posebno čudili, s obzirom na sve što smo tijekom godina naučili o europskoj rukometnoj organizaciji.

2. Pravilnik je namjerno napisan kako je napisan kako bi se mogao prilagođavati njegov značaj “situaciji na terenu”.

Pritom želim naglasiti da jedna mogućnost nužno ne isključuje drugu.

Na kraju korespodencije sa spomenutim osobama tražio sam službenu potvrdu u vjerodostojnost onoga što su mi rekli, ali unatoč inzistiranju, do trenutka zaključenja ovog teksta još je nisam dobio!

Nakon svega napisanog, možemo se samo nadati da do spomenute situacije na kraju neće doći. Tj. do pobjede Hrvatske nad Francuskom od točno 2 razlike i pobjede Švedske nad Norveškom…

Jer, čak i ako situacija bude presuđena povoljno za Kauboje, tko će spriječiti Šveđane da ulože žalbu EHF-u, a kasnije da idu i do viših pravnih instanci u sklopu EU. I tko će ih spriječiti da taj pravni postupak dobiju, s obzirom na to kako je Pravilnik napisan?!

P.S. Za izgubljene u komplikacijama, ovo je ukratko što nam večeras igra za polufinale, prema riječima EHF-ovaca, ali ne i njihovim pravilima:

– bilo koja pobjeda nad Francuskom ako Švedska ne pobijedi Norvešku
– pobjeda od 2 razlike protiv Francuske ako Švedska pobijedi Norvešku s razlikom do 2 gola i s do 9 postignutih golova manje od nas
– pobjeda od 3 razlike protiv Francuske ako Švedska pobijedi Norvešku s razlikom većom od 2 gola ili s 2 gola uz 9 ili više golova postignutih više nego mi protiv Francuske
– remi protiv Francuske ako Norveška pobijedi Švedsku
– bilo kakav poraz od Francuske ako Norveška pobijedi Švedsku s točno 4 razlike, ali rezultatom 31:27 ili manjim
– kada bi Hrvatska pobijedila 21:19, a Švedska 30:28, pristupilo bi se ždrijebanju, kao posljednjem kriteriju za plasman u polufinale, iako tako nije propisano Pravilnikom?!