Gerard unakazio Švede, izgledi Hrvatske nisu neki!

Rukomet 20. sij 201819:57 > 20:14
Alex Grimm/Bongarts/Getty Images

U njihovoj prvoj utakmici drugog kruga Europskog prvenstva u rukometu, svjetski prvaci rezultatski su demolirali momčad koja je neki dan rasturila Hrvatsku, ali utakmica je bila puno izjednačenija nego rezultat sugerira...

Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Završnih 23:17 sa semafora može jako utjecati na hrvatske izglede u skupini, no o tome nešto više u nastavku teksta.

Najprije treba istaknuti nevjerojatnog Vincenta Gerarda, vratara Francuske, Omeyera nakon Omeyera. I više od toga! Spomenuti gospodin zabilježio je nevjerojatnu stvar, 19 obrana od 36 mu upućenih udaraca, što daje postotak od 53!

Na samom početku utakmice čovjek je imao 9 od prvih 11 obranjenih udaraca, apsolutno je izluđivao Šveđane koji su doživjeli potpuno drukčiju utakmicu od one sa Hrvatskom, kada im je sve što su zamislili ulazilo u vrata.

Kako to izgleda kada protivnik ima aktivne i raspoložene golmane, a ovom prilikom dovoljan je bio samo jedan, bolno su osjetili Skandinavci na svojoj koži i doživjeli drugi poraz na prvenstvu.

Od samog početka utakmice bili su u zaostatku, u 12. minuti je bilo 4-1 za Francusku, u sedamnaestoj 7-3, a četiri minute kasnije i 9-5. Nije Gerard branio samo udarce preko bloka i izvan devet metara, bilo je tu puno otvorenih udaraca sa šest-sedam metara, čistih i otvorenih uskoka s krila, koječega…

Naprosto, francuski čuvar mreže koji brani za Montpellier, bio je nevjerojatan.

Švedi su se krajem poluvremena primakli na 10:8, a u nastavku krenuli još bolje, u 41. minuti izjednačili su (12-12), no ubrzo su Francuzi uspjeli konačno prelomiti susret. Od 48. do 54. minute Švedi nisu uspjeli zabiti niti jedan gol, vodeća momčad naše skupine pobjegla je na 20:14 i pitanje pobjednika bilo je odlučeno.

Najbolji strijelac utakmice bio je pivot Francuske, Cedric Sorhaindo, sa stopostotnim učinkom (5/5), a kod Švedske četiri gola postigao je Jepsson. Odličan je bio i njihov vratar, Appelgren, koji je skupio 10 obrana od 33 pokušaja. Primjerice,

No, završnica je unatoč tome bila jako zanimljiva za nas, samo nominalno neutralne promatrače.

Naime, u slučaju da hrvatski rukometaši uspiju ostvariti obje pobjede do kraja drugog kruga natjecanja, što će biti vraški teško napraviti, i ako u drugim utakmicama ne bude iznenađenja, a Švedska pobijedi Norvešku, zatvorit će se krug između nas, Francuza i Šveđana po broju osvojenih bodova i presuđivat će gol-razlika.

Da skratimo priču, u takvom raspletu ne bi nam bila dovoljna samo pobjeda nad aktualnim svjetkim prvacima, nego bi ona morala iznositi najmanje 2 razlike, a ako bismo pobijedili s manje od 21 postignutog gola, onda i 3 razlike!

No, jako je daleko takav rasplet, s obzirom na ono što smo vidjeli danas od Francuske, za pobjedu protiv njih u posljednjem kolu trebat će se štošta poklopiti.

A, najprije moramo, apsolutno moramo, svladati Norvešku! Susret počinje za otprilike pola sata i ishod te utakmice možda će biti i još važniji. Jer, postoji računica po kojoj bi Kauboji do polufinala mogli i u slučaju poraza protiv Francuske u zadnjem kolu, no tada bi Norvežani morali pobijediti Švedsku u međusobnom dvoboju, uz sve ostale rezultate po očekivanjima.

I još jedan detaljčić – Hrvatska bi danas morala europskog viceprvaka svladati sa što većom gol-razlikom, po mogućnosti 7 razlike!

Dakle, jasno je, izgledi za plasman u polufinale slabi su, ali dok postoje, treba… ma znate već koje sve fraze iz sportskog vokabulara sada slijede.
Uglavnom, priča se svodi na puno tjelesnih izlučevina na parketu!