Ponos Makedonije: Vardar osvojio Ligu prvaka!

Rukomet 4. lip 201719:49 > 20:02
Getty Images/Alex Grimm

Rukometaši Vardara po prvi u povijesti postali su prvaci Europe nakon što su u finalu završnog turnira Lige prvaka u Kolnu pobijedili PSG 24-23 (11-12) golom hrvatskog rukometaša Ivana Čupića u posljednjoj sekundi susreta.

U subotu je naš Luka Cindrić sa sirenom odveo Vardar u finale, a večeras je junak postao Čupić postigavši pobjednički pogodak u posljednjim trenucima susreta. Vardar je mogao i mirnije do pobjede, no Timur Dibirov je 40 sekundi prije kraja promašio udarac s krila za plus dva. Njegov promašaj otvorio je priliku Parižanima da izjednače, a to je uspio Daniel Narcisse golom šest sekundi prije kraja susreta.

Za oba sastava bilo je to prvo finale Lige prvaka, no pobjednik je mogao biti samo jedan. Vardar je ove sezone slavio i u SEHA ligi, a dodajmo kako su i rukometašice Vardara igrale finale Lige prvakinja, ali su nakon produžetaka izgubile od mađarskog Gyora.

Vardar je bolje ušao u susret i u prvih 20 minuta u dva navrata je imao i tri gola razlike (5-2, 7-4). Međutim, PSG je do kraja prvog dijela nadoknadio zaostatak, a potom i prešao u vodstvo (12-11). Prvo poluvrijeme obilježile su obrane i sjajni vratari. Thierry Omeyer je na vratima pariškog sastava sakupio sedam, dok je Arpad Šterbik na suprotnoj strani imao šest obrana.

Vardar je bolje ušao i u nastavak susreta. U 43. minuti skopski sastav je ponovo imao tri gola prednosti (20-17). No, Francuzi su se još jednom vratili i osam minuta prije kraja susreta su izjednačili na 21-21. Vardar je potom pobjegao na dva gola prednosti (23-21), ali PSG je uspio izjednačiti, a za 23-23 zabio je Narcisse šest sekundi prije kraja susreta. Kada se već činilo kako će utakmica otići u produžetak ukazao se Čupić zabivši za pobjedu.

Bio je to njegov treći gol na utakmici. Tri gola zabio je i Luka Cindrić, dok je Timur Dibirov sa sedam golova bio najefikasniji kod Vardara. U redovima francuskog sastava najefikasniji su bili Nikola Karabatić s pet golova, Narcisse i Mikkel Hansen su zabili po četiri gola, dok je Omeyer sakupio 14 obrana.

U susretu za treće mjesto Veszprem je pobijedio Barcelonu 34-30 (18-17) osvojivši prvi puta treće mjesto. Veszprem još nikada nije bio europski prvak. Posljednje dvije sezone, te ukupno tri puta, je gubio u finalima, a još tri puta je bio četvrti. Ovoga puta dohvatio je utješnu nagradu. Barcelona je rekorder s devet europskih naslova, no ove sezone nije uspjela dohvatiti ‘decimu’.

Mađare je do pobjede predvodio Aron Palmarsson s osam golova, dok su Laszlo Nagy, Cristian Ugalde i Mate Lekai zabili po šest golova. Odličan je bio i vratar Roland Mikler. Hrvatski rukometaš Renato Sulić nije se upisao među strijelce, a Mirko Alilović uz raspoloženog Miklera nije dobi previše prilike na vratima. Kod Barcelone najefikasniji su bili Timothey N’guessan sa šest, te Valero Rivera i Raul Entrerrios sa po pet golova.