Ćavar za SK: Sada mi je jasno zašto nismo uzeli zlato

Rukomet 27. sij 202015:35 > 15:42
sportklub

Hrvatska rukometna reprezentacija osvojila je srebro na Europskom prvenstvu

Velik je to uspjeh za našu reprezentaciju s obzirom da nismo sa prevelikim očekivanjima dočekali ovo prvenstvo. Međutim, igrači i izbornik Červar su pokazali da puno vrijede i da je Hrvatska opet rukometna velesila. Samo nas je malo sreće dijelilo od zlata na Europskom prvenstvu koje nismo nikad osvojili.

Povezano

Dan nakon finala, nazvali smo našeg kolegu i jednog od najboljih hrvatskih rukometaša svih vremena Patrika Ćavara da nam kaže svoje dojmove.

SPORTKLUB: Patriče, koji su vaši dojmovi nakon prospavane noći?

ĆAVAR: Sjajan rezultat su ostvarili naši momci. Europsko srebro je dokaz da smo u samom svjetskom rukometnom vrhu i da ćemo tamo ostati još dugo vremena.

SPORTKLUB: Kako ste vidjeli finale?

ĆAVAR: Moram vam reći, sada mi je sve malo jasnije. Utakmica protiv Norveške je na nama ostavila velik danak i u finalu nismo bili dovoljno svježi. Mislim da je organizator pogriješio što nije dao dan više odmora reprezentacijama koje su bile u finalu.

Martin Rose, Getty Images

SPORTKLUB: Španjolci su također igrali zahtjevnu utakmicu protiv Slovenije u polufinalu, ali su ipak izgledali nešto svježije protiv nas. Kako to komentirate?

ĆAVAR: Španjolci su ipak imali nešto lakšu utakmicu protiv Slovenaca i to je presudilo. Međutim, ništa ne treba oduzet Španjolcima, pošteno su pobijedili u finalu i zasluženo osvojili zlato.

SPORTKLUB: Španjolska je osvajanjem zlata osigurala i nastup na Olimpijskim igrama, pridruživši se svjetskim prvacima Dancima. Hrvatska će morati kroz dosta teške kvalifikacije pokušati doći do Tokija. Francuska i hit ovog prvenstva Portugal nas čekaju.

ĆAVAR: Malo je možda i nepošteno što srebrni sa Europskog prvenstva ne ide izravno na Olimpijske igre. Čekaju nas vrlo teške kvalifikacije u Francuskoj. Domaćina ne trebamo posebno predstavljati, vrlo su jaki unatoč kiksu na ovom prvenstvu. Smijenili su izbornika i sigurno će biti na visokom nivou u tim kvalifikacijama. Portugal je najugodnije iznenađenje prvenstva i morat ćemo biti na vrlo visokom nivou da ih pobijedimo. Dobro je što dvije ekipe idu u Tokijo i vjerujem da ćemo se mi i Francuzi kvalificirati.

SPORTKLUB: Ima li nešto s čime niste zadovoljni sa Europskog prvenstva?

ĆAVAR: Velika većina toga je funkcionirala odlično, jedino me malo brine pozicija lijevog vanjskog koja nam je stvarala probleme. Nismo imali klasičnog šutera koji sa 9,10 metara može probiti vratara. Izmijenjivali su se na toj poziciji Karačić, Duvnjak i Mamić koji je jedini pravi lijevi vanjski, ali on nije bio na niovu na kojem sam ga očekivao. Nadam se da će na sljedećim prvenstvima biti nešto bolji, ali i da će iskočiti kakav novi ‘bombarder’ na toj poziciji.

HRS

SPORTKLUB: Je li za Hrvatsku problem što klubovi nisu na približno visokom nivou kao reprezentacija? Upravo bi to trebao biti temelj stvaranja novih igrača, ali u zadnje vrijeme sve više mladih hrvatskih igrala rano odlazi u inozemstvo. Kako to komentirate?

ĆAVAR: Istina, slaba liga je veliki problem. Puno lakše bi bilo kada bi se naši mladi igrači razvijali u domaćem prvenstvu i to bi automatski podiglo kvalitetu lige. Novac je bitan faktor u toj priči i nadam se da će ovaj uspjeh reprezentacije pomoći klubovima da se dignu na jednu razinu više.

SPORTKLUB: PPD Zagreb i Nexe su jedini klubovi koji toliko koliko dobro stoje. Osim financijskog aspekta, što je još problem?

ĆAVAR: Mislim da bi selekcija morala biti puno bolja. Hrvatska ima veliki broj talentiranih igrača i reprezentacija bi jako profitirala kada bi naši klubovi bili jači i kada bi se uzimali igrači iz vlastitog ‘bazena’.