Treći dan SP u plivanju: Cijeli niz svjetskih rekorda..

Plivanje 25. srp 201719:38 > 19:44
Al Bello/Getty Images

U srijedu su na Svjetskom prvenstvu u plivačkim sportovima koje se održava u Budimpešti, održana finala mnogih plivačkih disciplina, a imali smo prilike vidjeti dva neočekivana svjetska rekorda i sjajna izdanja dvoje velikana ovog sporta.

Nakon osvajanja zlata u utrci na 400 metara slobodnim stilom u muškoj konkurenciji, sjajni kineski plivač Sun Yang bio je glavni favorit i u utrci na 200 metara slobodno.

Predviđanja je opravdao budući da je u drugoj polovici utrke uključio karakteristični „turbo mod“ i stigao do zlatne medalje vremenom 1:44:39. Bila je to već 13. medalja za kineskog plivača sa SP.

Amerikanka Katie Ledecky nastavila je nemilosrdno vladati disciplinom 1500 metara slobodnim stilom i novom pobjedom stigla do nestvarnog 12. zlata na svjetskim prvenstvima. Nepobjediva Amerikanka nije izgubila utrku još od 2013. godine, a u srijedu je slavila s vremenom 15:31:82 u laganom ritmu.

Dan je obilježila i Kanađanka Kylie Masse, koja je svjetskim rekordom stigla do zlata u disciplini 100 metara leđno.

U muškom finalu na 100 metara leđno mogli smo vidjeti izuzetno neizvjesnu utrku – na kraju je slavio srebrni sa Olimpijskih igara 2016. Shu sa vremenom 52,44.

U polufinalu utrke na 50 metara prsno imali smo prilike vidjeti još jedan svjetski rekord – ostvario ga je Britanac Adam Peatey i tako postao prvi čovjek koji je ovu utrku završio za manje od 26 sekundi.