Igre mladih! Peđa Mijatović: Ovo je fantastičan projekt

sportklub

U ovoj godini u regiji je sudjelovalo 202.000 djece i mladih. Ponoosni smo na sve sudionike iz regije koji su pravi primjer fair playa i druženja kroz sport.

Prepuna Riva u Splitu bila je u srijedu navečer poprište zatvaranja Plazma Sportskih igara mladih. Više od tisuću sudionika međunarodne završnice Igara iz BiH, Hrvatske i Srbije zajedno su s mnogobrojim sportašima, partnerima Igara i građanima Splita uživali u svečanoj ceremoniji zatvaranja. Program je započeo u 20 sati koncertom Frajli, Mie Dimšić i Marka Tolje uz izravan prijenos na N1 i SK televizijama.

Sportski duh među okupljenima probudio je Enis Bešlagić kao ”sudac” u napetim dvobojima u povlačenju konopa između ekipa iz BIH, Hrvatske i Srbije.Pozdrave svim okupljenima na Rivi uputili su ambasadori Igara- Luka Modrić, Nemanja Matić, Edin Džeko i Miralem Pjanić, a Predrag Mijatović, istinska sportska legenda družio se s djecom na Rivi.

sportklub

– Kao jedan od prvih ambasadora Sportskih igra mladih, koji je već duže od jednog desetljeća uz Igre, veoma sam ponosan na sve što Zdravko Marić i njegov tim rade za sve mlade sudionike. Ove godine smo oborili i jedan rekord: 202.000 djece je sudjelovalo na ovim Sportskim igrama mladih, što je zaista nevjerojatan podatak. Čestitam Zdravku i njegovom timu na svemu što su napravili, a svim klincima koji se natječu želim prvenstveno zdravlje, a zatim i da zadrže sportski duh i da se kroz sport i sva ova natjecanja formiraju kao ličnosti i kao ljudi – Rekao je Mijatović.

Posebni pozdrav svim okupljenima pripremio je i najnoviji ambasador Igara, g. Johannes Hahn, povjerenik Europske komisije za Europsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju. U sklopu ceremonije pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova RH predstavili su novu veliku edukativnu akciju ”Budi navijač, a ne razbijač” koja će se u suradnji sa Plazma Sportskim Igrama mladih provoditi u 2020. godini, a cilj joj je sprječavanje nasilja na sportskim terenima. Igre je službeno zatvorio Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova RH:

sportklub

– Ministarstvo unutarnjih poslova oduvijek je bilo promotor fair playa, nediskriminacije, nenasilja i tolerancije na sportskim događanjima svih razina. Pružiti mladima alternativu i utjecati na njihova buduća ponašanja na terenu i na tribinama naš je prioritet, a upravo su Sportske igre mladih idealna prilika za to. Ove godine započeli smo pilot projekt „Budi navijač, a ne razbijač“ jer znamo da svatko, ukoliko to želi, može postati aktivni kreator i promotor nenasilja, tolerancije i fair playa” istaknuo je gospodin Božinović

Edukaciju djece i mladih o važnosti bavljenja sportom, te sprječavanju nasilja i diskriminacije Igre provode i kroz veliki projekt” Youth Sports Fair Chance”. Projekt ima za cilj identificirati i razviti najbolje prakse vezane za sport koje doprinose širenju poruka poštovanja, borbe protiv diskriminacije i rasizma te prevencije svih oblika nasilja u sportu. Projekt uključuje učenike iz 70 osnovnih škola iz svih partnerskih zemalja, a sufinanciran je od strane Erasmus + Sport programa Europske unije te je ukupna vrijednost projekta 365.525 eura.

Plazma Sportske igre mladih u protekle 23. godine okupile su 1.700.000 djece i mladih i najveća su amaterska sportska manifestacija u Europi, a začetnik Igara Zdravko Marić nije krio ponos na rekordne brojke ove godine: ”

– U ovoj godini u regiji je sudjelovalo 202.000 djece i mladih. Ponoosni smo na sve sudionike iz regije koji su pravi primjer fair playa i druženja kroz sport”. Veliko međunarodno finale Plazma Sportskih igara mladih u 10 sportskih disciplina (Coca- Cola Cup u nogometu, mali nogomet, Kinder turnir u košarci, HEP turnir u rukometu, odbojka, Hrvatska pošta Cup u tenisu, stolni tenis, HPB turnir u odbojci na pijesku, šah, graničar i atletika) održalo se 16.8.- 22.8. na sportskim terenima diljem Splita. Više od tisuću natjecatelja iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske pretvorilo je Split u središte sporta cijele regije. Jedinstvena je to prilika za svu djecu sonovnoškolske i srednjoškolske dobi da provedu nezaboravne dane na moru uz osiguran smještaj, prijevoz do Splita i transfer do natjecanja, sve uz nadzor organizatora.