Stipanović: U Japanu ću se boriti za još jednu medalju!

Ostali sportovi - Ostalo 19. velj 202019:14 > 19:16
Laurence Griffiths/Getty Images

Tonči Stipanović, jedan od najboljih jedriličara planete i član Mornara iz Splita, po tko zna koji put je pokazao da je najbolji kada je najvažnije.

Momak koji je osvojio četiri zlatne medalje na prvenstvima Europe, koji je na Olimpijskim igrama u Brazilu stigao do srebrnog odličja, a samo malo sreće mu je nedostajalo da stigne do zlata, ponovo će se boriti za medalju na Igrama. Ovoga puta u Japanu.

Tonči je na nedavno završenom Svjetskom prvenstvu u Melbourneu stigao do druge medalje u karijeri kada su planetarne smotre u pitanju. U Njemačkoj je osvojio srebro, u Australiji broncu uz olimpijsku vizu za Tokio.

Izuzetno sam zadovoljan ostvarenim u Melbourneu. Iskreno, nakon Olimpijskih igara u Brazilu nisam se baš mogao pohvaliti velikim rezultatima, ali kada je bilo najvažnije uspio sam dohvatiti top formu i stići do medalje u zaista paklenoj konkurenciji. Nema nikakvog žala nakon Melbournea, jer sam uz medalju osigurao i mjesto na Olimpijskim igrama. Ovo malo vremena što imam za odmor ću posvetiti obitelji, a zatim slijede pripreme za Tokio. S obzirom da će kroz žestoke filtere na putu ka Olimpijskim igrama proći samo 36 jedriličara u klasi Laser Standard, a na osnovu prikazanog u Melbourneu jasno je da će cilj u Japanu biti borba za medalju. Naravno, pobjedničko postolje nitko ne može obećati, ali borbu do posljednjih atoma snage može. Upravo to i obećavam –  rekao je Tonči Stipanović za Sport Klub.

Osim Tončija Stipanovića, plasman na Olimpijske igre u Japanu kada su jedriličari iz regije u pitanju, osigurao je i Slovenac Žan Luka Zelko koji je do vize stigao prošle godine na Svjetskom prvenstvu u Japanu.

Na Igrama bi sudjelovao i Filip Jurišić, momak koji kao i Tonči Stipanović brani boje Mornara iz Splita, ali na žalost ljubitelja sporta u Hrvatskoj, kao i Stipanovića i Jurišića koji su sjajni prijatelji, na Olimpijskim igrama može biti samo jedan. Odnosno, ni jedna zemlja ne može imati dva jedriličara u istoj klasi.

Popis sudionika učesnika na Olimpijskim igrama još uvijek nije kompletiran. Ostao je još Svjetski kup u Genovi koji će biti posljednji filter i na kojem će se dijeliti posljednje vize za Tokio.

Priliku da broj sudionika kada je regija u pitanju i kada je klasa Laser Standard u pitanju učini brojnijom, imat će Milivoj Dukić, sjajni Novljanin koji je već dva puta sudjelovao na Olimpijskim igrama, u Londonu i Riju.

Žao mi je što Filip Jurišić neće moći sudjelovati na Olimpijskim igrama, ali sustav i pravila su jasna. Milivoj Dukić je bio odličan u Melbourneu. Kao što je i sam rekao imao je loš dan tijekom posljednjeg dana kvalifikacija što ga je koštalo plasmana u zlatnu grupu. Međutim, na osnovu prikazanog, a poznajući Dukića, vjerujem da se može umiješati u borbu za plasman na Olimpijske igre. Očekuje ga baš paklena konkurencija i jako težak posao, jer Talijani koji će biti domaćini Svetskog kupa još uvijek nisu osigurali mjesto na Igrama, kao ni mnoge druge zemlje koje daleko više ulažu u jedrenje nego što je to slučaj kod nas, ali smo mnogo puta do sada pokazali da to ne mora ništa da znači. Želim Dukiću zaista mnogo sreće u Genovi – poručio je Tonči Stipanović.

Fenomenalni Splićanin počinje uskoro s pripremema, zatim će početkom ožujka sudjelovati na tradicionalnoj međunarodnoj regati pod nazivom Velika nagrada Mornara, koju organizira Jedriličarski klub Mornar, zatim slijedi Otvoreno prvenstvo Hrvatske za olimpijske klase, a potom nastavak priprema u Španjolskoj…