Ludilo milijuna: Bejzbolaši dominiraju US sportom

Christian Petersen / Staff

Ako pratite američke sportove vjerojatnost jest da ste upoznati s golemim novcem koji najbolji sportaši zarađuju. Zanimljivo je ipak pogledati koji sport najviše pridonosi bogaćenju svojih najvećih zvijezda.

Victor Decolongon / Stringer

Bez ikakve sumnje, to je bejzbol. Sport bez salary capa, ugovori igrača nemaju ograničenja, a to prečesto zna stvoriti financijske probleme za klubove iz manjih sredina. Međutim, i oni će svoje najbolje igrače nagraditi impresivnim iznosom na bankovnom računu.

Mike Trout nedavno je potpisao najbogatiji ugovor u povijesti sporta, kroz 12 godina vjernosti Los Angeles Angelsima zaradit će nevjerojatnih 426 milijuna dolara, odnosno 35 milijuna po sezoni. Prati ga Bryce Harper, član Philadelphija Philiesa koji je lani dobio ugovor u iznosu od 330 milijuna ‘zelembaća’. Giancarlo Stanton će sve do 2027. godine u New York Yankeesima zarađivati 25 milijuna dolara godišnje, a ugovor je ukupno vrijedan 325 milijuna. U top pet mora se ipak naći mjesto za još jednog igrača New York Yankeesa, riječ je o Gerritu Coleu koji će kroz devet godina vjernosti od kluba prihodovati 324 milijuna dolara. Konačno, popis od pet najplaćenijih igrača zaokružio je Manny Machado iz San Diego Padresa s okruglih 300 milijuna.

Michael Reaves / Stringer

NFL ili američki nogomet nešto drugačije formira ugovore, naime oni u većini slučajeva nisu u sto-postotnom iznosu garantirani. Najplaćeniji igrač lige je quaterback Atlanta Falconsa Matt Ryan s ugovorom od 150 milijuna dolara, a od tog iznosa 94 milijuna je garantirano. Ofenzivac Khalil Mack, član Chicago Bearsa nosi ugovor vrijedan 141 milijun dolara, a ukupno je garantirano 90 milijuna. Top pet će zaokružiti još tri quaterbacka. Seattle Seahawksi plaćaju Russella Wilsona 140 milijuna (107 mil. garantirano), Jimmy Garoppolo će u San Franciscu zaraditi 137 milijuna dolara (74 mil. garantirano), konačno, Matthew Stafford u Detroit Lionsima će zaraditi 135 milijuna od čega je 92 garantirano.

Thearon W. Henderson / Stringer

Kad je riječ o NBA ligi, iako nećete naći osobu koja će ga prozvati najboljim igračem lige, najveći ugovor posjeduje Russell Westbrook. Danas član Houston Rocketsa, Westbrook je u svom bivšem klubu, Oklahoma Cityju dobio ugovor vrijedan 206 milijuna dolara. Zvijezda Golden State Warriorsa, Steph Curry drugi je igrač koji nosi ugovor veći od 200 milijuna (201). Treće mjesto drži Damian Lillard koji je čitavu karijeru proveo u Portlandu, lani je potpisao produženje ugovora vrijedno 196 milijuna dolara. Klay Thompson je četvrti sa 189 milijuna zarade, a svakako najveće iznenađenje, peto mjesto drži Tobias Harris koji je prošlog ljeta potpisao 180 milijuna dolara vrijedan ugovor u Philadelphiji.

Patrick Smith / Staff

U sferu četiri najvažnija američka sporta naravno spada i NHL. Hokejaši su 2005. godine prošli težak lockout koji je promijenio ligu u velikoj mjeri. Ugovori su i dalje izvrsni, međutim ukupno gledajući daleko iza tri glavna sporta. Ruska zvijezda Aleksej Ovečkin najplaćeniji je s ugovorom od 124 milijuna dolara koji je raspoređen na 13 godina. Shea Weber iz Montreala nosi ugovor od 110 milijuna dolara, sjajni Sydney Crosby u Pittsburghu će ukupno zaraditi 104 milijuna dok posljednji igrač s ugovorom od 100+ milijuna dolara je Connor McDavid (Edmonton) s okruglih sto milijuna. Top pet je zaključio Ryan Suter (Minnesota) sa sporazumom od 98 milijuna dolara.

Spomenimo još i američki ‘soccer’, odnosno MLS. Nogometaši su daleko ispod sportaša iz četiri glavna sporta, no vrijedi ih upisati na ovaj popis. U prošloj sezoni najviše je zaradio Zlatan Ibrahimović, u posljednjoj godini ugovora u Los Angeles Galaxyju zaradio je 7,2 milijuna dolara. Slijede dva igrača Toronta, Michael Bradley (6.4 mil) i Jozy Altidore (6.3 mil). Carlos Vela iz Los Angelesa utržio je 6,3 milijuna, a top pet je zaključio Bastian Schweinsteiger u Chicagu koji je u završnoj godini ugovora dohvatio iznos od 5,6 milijuna dolara.

Kad je riječ o hrvatskim sportašima, Bojan Bogdanović nema konkurencije, njegov ugovor s Utah Jazzom težak je 73 milijuna dolara, a iza njega se nalazi Ivica Zubac koji je s Los Angeles Clippersima potpisao sporazum vrijedan 28 milijuna.