Obljetnica – čovjek koji je promijenio svijet sporta

Stephen Dunn / Staff

Pedeset godina prošlo je od dana kada je svijet sporta upoznao čovjeka po imenu Curt Flood.

Stephen Dunn / Staff

Nogometni fanovi će u velikoj vjerojatnosti znati tko je Jean-Marc Bosman, bivši igrač koji je definirao kako se u današnje vrijeme obavljaju transferi ili bolje rečeno, otvorio je granice za igrače kojima istekne ugovor. Presuda Europskog suda iz 1995. godine omogućila je da svaki igrač kojemu istekne ugovor s postojećim klubom ima pravo isti napustiti i pronaći novi angažman.

Ipak, kako se definiraju kretnje slobodnih igrača, a i sami transferi između klubova, može se zahvaliti jednom drugom čovjeku – gospodinu Curtu Floodu. Riječ je o bejzbol igraču koji je proveo 15 godina u Major League Baseball (MLB) između 1956. i 1971. godine.

U to vrijeme američkim sportom, posebno bejzbolom istaknut je bio dokument, tzv. reserve clause. Prema tom aktu igrač nema pravo napustiti klub u kojem je do sada igrao (ili započeo karijeru) ukoliko mu to ne dopusti sam klub. Dakle, igrač čak i po isteku ugovora pripada klubu za koji je posljednje igrao, sve dok ga sam klub ne transferira ili potpiše otpust. Flood je 1969. godine poslao pismo MLB-u u kojem je najavio tužbu nakon što je u tradeu iz St. Louisa završio u Philadelphiji. Flood nije želio igrati u Phillyju smatrajući njihove navijače rasistima.

Nakon 12 godina u ligi smatram kako nisam ničije vlasništvo te kako me nitko nema pravo kupiti ili prodati bez respektiranja mojih želja. Vjerujem kako svaki sustav koji potiče takav način razmišljanja nije jednak pravima zajamčenima zakonom Sjedinjenih Američkih država,’ kazao je Flood. Čitavo pismo pročitajte u nastavku.

wikipedia

Nakon što je MLB na čelu s Povjerenikom lige, Bowijem Kuhnom odbio Floodov zahtjev, cijeli slučaj je tri godine kasnije završio na sudu. Proces je pokazao razjedinjenost u samom bejzbolu, iako su neke bivše zvijezde poput Jackija Robinsona te poneki vlasnik kluba podržali Flooda, Vrhovni sud SAD-a dosudio je s glasovima 5-3 u korist MLB-a. Nakon mučnog sudskog postupka Flood više nije mogao pronaći angažman.

Ipak, pravdu, iako posthumno dočekao je 1998. godine kada je odvjetnik imenom Gary Roberts pobijedio u novom sporu protiv lige te je u čast igrača donesen novi propis pod naslovom – Floodov akt. Prema njemu, svaki igrač koji provede pet uzastopnih godina u jednom klubu te ukupno deset godina u ligi, klub od igrača mora tražiti dopuštenje za trade. Isto tako, igrači su dobili slobodu birati gdje će nastaviti karijeru.

Curt Flood preminuo je nakon teške bolesti u 59. godini života, bio je dan 20. siječnja 1997. godine.