Biles u povijest, Srbić sutra brani zlato

Laurence Griffiths/Getty Images

Američka gimnastičarka Simone Biles osvajanjem zlata u preskoku na SP u Stuttgartu u subotu je stigla do svoje već 23. medalje sa svjetskih prvenstava čime se izjednačila s Bjelorusom Vitalijem Ščerbom na prvom mjestu apsolutne ljestvice po broju odličja.

Biles je do zlata stigla s ocjenom 15.399, srebro je sa 14.833 osvojila njezina sunarodnjakinja Jade Carey, dok je do bronce sa 14.816 stigla Britanka Ellie Downie.

Za Biles je to bilo već treće zlato u Sttugartu, bila je najbolja i u ekipnom i u pojedinačnom višeboju, a od 23 medalje sa SP-a čak 17 ih je najvećeg sjaja.

Getty Image/ Alex Livesey

Imala je Biles porom priliku i za 24. medalju, ali je na svojoj najslabijoj spravi dvovisinskim ručama završila na petoj poziciji sa 14.700. Zlato je pripalo Belgijanki Nini Derwael sa 15.233 ispred Britanke Ellie Downie sa 15.000 i Amerikanke Sunise Lee sa 14.800.

Imat će Biles u nedjelju još dvije prilike za 24. medalju jer će nastupiti u finalima grede i tla.

Kod gimnastičara medalje su se dijelile na tri sprave. Na tlu je najbolji bio 19-godišnji Filipinac Carlos Yulo s ocjenom 15.300 čime je postao prvi gimnastičar iz te zemlje sa svjetskim zlatom. Srebro je sa 15.200 osvojio Izraelac Artem Dolgopjat, a broncu Kinez Xiao Ruoteng sa 14.833. Branitelj naslova iz Dohe Rus Artur Dalalojan završio je na četvrtoj poziciji sa 14.800.

Aktualni olimpijski pobjednik na konju s hvataljkama Britanac Max Whitlock osvojio je treće svjetsko zlato na toj spravi, nakon Glasgowa 2015. i Montreala 2017., on je u finalu dobio ocjenu 15.500. Do srebra je sa 15.433 stigao Tajvanac Lee Chih-kai, a do bronce sa 15.400 Irac Rhys McClenaghan.

U vježbi na krugovima zlato je osvojio Turčin Ibrahim Colak sa 14.933 ispred Talijana Marca Lodadija sa 14.900 i Francuza Samira Aita Saida sa 14.800.

U nedjelju je na programu preostalih pet finala po spravama, a na preči će od 16.05 sati nastupiti i hrvatski reprezentativac Tin Srbić, svjetski prvak na toj spravi iz Montreala otprije dvije godine.