EP: Hrvatice poražene nakon propuštene velike prilike

Odbojka 23. kol 201917:39 > 17:41
(Photo by Claudio Villa/Getty Images)

Hrvatske odbojkašice u petak su u Budimpešti u prvom kolu skupine C Europskog prvenstva protiv favoriziranog Azerbajdžana izgubile sa 2-3 (13-25, 25-20, 25-22, 24-26, 15-17), iako su vodile 2-1 u setovima, a u petom setu su dva puta imale tri poena prednosti.

Reprezentativke Azerbajdžana su uvjerljivo dobile prvi set, a u drugom su vodile 19-16, ali onda su Hrvatice nanizale pet poena i na kraju dobile set sa 25-20.

I većinu trećeg seta Azerbajdžanke su bile u vodstvu, ali kod rezultata 18-18 hrvatske odbojkašice su preuzele kontrolu i povele sa 2-1 u setovima. U četvrtom setu ponovno su Azerbajdžanke držale prednost i kod vodstva 23-18 činilo se da imaju set u rukama. No, Hrvatice su se uspjele vratiti i izjednačiti na 24-24. No, sljedeća dva poena osvojile su igračice Azerbajdžana i time su izborile peti odlučujući set.

Hrvatice su u petom setu dva puta imale tri poena prednosti, 8-5 i 10-7, no na kraju su u uzbudljivoj završnici izgubile sa 15-17.

Unatoč porazu hrvatske odbojkašice mogu biti zadovoljne, jer su pokazale odličnu igru i osvojile su jedan bod, koji bi se mogao pokazati važnim u borbi za osminu finala.

U redovima Hrvatske najbolja je bila kapetanica Samanta Fabris sa 31 poenom. Martina Šamadan ostvarila je 17, a Beta Dumančić 13 poena. Ekipu Azerbajdžana predvodila je Jelizaveta Šamadova sa 28 poena.

U subotu Hrvatska igra protiv Estonije (18 sati), a nakon toga sa Nizozemskom (26. kolovoza), pa sa Rumunjskom (27. kolovoza) i Mađarskom (28. kolovoza).

Na EP-u, koje se održava od 23. kolovoza do 8. rujna, sudjeluju 24 reprezentacije podijeljene u četiri skupine. Četiri najbolje ekipe iz svake skupine izborit će osminu finala. Domaćinstvo dijele četiri zemlje Turska (Ankara), Poljska (Lodz), Mađarska (Budimpešta) i Slovačka (Bratislava). Polufinale i finale održat će se u Turskoj.