Liga prvaka nakon 1999.? Malević: Prolazimo Benficu!

Odbojka 27. stu 201914:05 > 14:11
sportklub

Mladost je sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća bila dva puta viceprvak Europe. Dvoboj protiv Benfice igra se danas u 20 sati uz izravan prijenos na Sportklubu 1...

sportklub

Prošlo je točno dvadeset godina od ovako velike utakmice u odbojkaškom domu Bojan Stranić na zagrebačkoj Savi. Te 1999. godine Mladost je posljednji puta igrala u skupni Lige prvaka. A, 1997. i 1998. godine Zagrepčani su dva puta bili na završnom turniru, te oba puta izgubila u polufinalu.

Za Večernji list Dejan Laninović se prisjetio kako je to izgledalo prije dvadeset godina.

– Imali smo dobru momčad: Osmokrović, Jevtuhovič, Jakovčević, Zimakijevič, Zorica, Boriskijevič i Antunović. Kao klinci pojavili su se Čošković i Krnić koji će kasnije biti stožerni igrači hrvatske reprezentacije. Dakle, od bitnih igrača nedostajali su nam Marić, Lomako, Najdenov i Greenbaum. Dvije godine smo bili odlični, a te 1999. smo sve gubili 3:2. Dobili smo jedno na kraju Vojvodinu.

No, Mladost je svoje sjajne godine imala i početkom osamdesetih. U sezonama 1983./84. i 1984./85. Mladost je igrala u finalnoj skupini. Santal iz Parem je oba puta postao prvak Europe, Mladost je bila druga. Prve godine bili su bolji od Dukle iz Libereca i francuskog Cannesa, et sljedeće od CSKA Sofije i Ruda Hvezdze iz Praga.

Reuters/Tim Wimborne

Za Mladost su igrali: Đorđević, Malević (današnji trener), Glinac, Bašić, Ribarić. Jelić (otac naše najbolje igračice Barbare, te Vesne koja je takođwr igrala odbojku) Lozančić, Čaušević, Komadina. Trener je bio Kinez Hua.

Odbojkaši Mladosti u srijedu u 20 sati, pred nadaju se punom dvoranom, traže plasman u elitno najtecanje. Portugalska Benfica ima kapital od 3:0. Dakle računica je jednostavna: Mladost može izgubiti jedan set kako bi se dokopala igre u tzv. zlatnom setu koji se igra do osvojenih 15 bodova. U tom slučaju bilo bi 3:1 za zagrebačku momčad. To je jedini izbor za odbojkaše Rade Malevića, pobjeda 3:0 ili 3:1.

– Možda će zvučati prepotentno, ali uvjeren sam u naš prolazak u skupinu Lige prvaka, tamo gdje smo posljednji put bili 1999. godine. U prvoj utakmici imali smo svoje prilike, mogli smo osvojiti čak i dva seta. No nismo i sada je na nama da im uzvratimo u Zagrebu – rekao je Rade Malević, trener Mladosti.

Prođe li Mladost u skupinu, tamo će igrati protiv viceprvaka Europe talijanske Perugie, poljske Varšave i francuskog Toursa. Liga prvaka počinje sljedeći tjedan.