Razrješenje turske lige: borba za Europu i opstanak

Turska 25. srp 202016:56 > 17:03
EuroFootball, Getty Images

Danas se odigrava zadnje kolo turske Super lige i još bi se neke stvari na tablici mogle promijeniti, pogotovo konačni ostanak u ligi. Nekoliko utakmica danas će biti od velikog značaja za konačni raspored.

Možda (nama) najzanimljivija utakmica biti će između drugog Trabzonspora i momčadi Roberta Prosinečkog Kayserispora. Kayserispor se nalazi na 17. poziciji s 32 boda, tri manje od Rizespora. Iako bi se moglo očekivati kako pobjeda Kayserispora i poraz Rizespora osigurava opstanak Roberta Prosinečkog, gledajući pravila lige to će se teško dogoditi.

Na kraju se tablica prvo gradi prema međusobnom omjeru, a onda prema gol-razlici. S obzirom da je Kayserispor izjednačen u međusobnim omjerima s Rizesporom i ima gol razliku -31, a Rizespor -17 postoje samo teoretske šanse za Roberta Prosinečkog. No, iako je Rizespor nedohvatljiv, 14. momčad lige Denzlispor ima isto 35 bodova te bolju gol razliku od Kayserispora, ali lošiji međusobni omjer što se na kraju prvo gleda.

Dakle, Denizlispor ne smije izgubiti jer se mogu dovesti u situaciju da ispadnu. Srećom po njih danas igraju utakmicu protiv zadnje momčadi lige Ankaragučua koji nema šanse da  se spasi, pa stoga Denizlispor ne bi trebao imati problema izvući barem bod.

Što se tiče neke teoretske borbe za opstanak ostalih klubova osim Kayserispora, Malatyaspor, što je zanimljivo, ima puno bolju gol-razliku od Rizespora, ali u međusobnom omjeru nisu ni približno toliko uspješni. Rizespor ih je oba puta pobijedio i to prilično uvjerljivo. Prvi puta 21.12 rezultatom 2:0 te prošlo kolo 3:0. Stoga, ni Malatyasporu neće biti najzanimljivija utakmica Rizespora već Denizlispora jer su izjednačeni u međusobnom omjeru, ali gol razlika im je dosta bolja. Malatyaspor ima gol razliku -6, a Denizlispor -16.

Na kraju ako zamislimo, doduše najmanje moguću situaciju da imamo četiri momčadi s 35 bodova ispadaju Rizespor i Denizlispor. No, ako Denizlispor osvoji samo bod protiv najlošije momčadi lige tablica ostaje ista.

Huseyin Caglar/EuroFootball/Getty Images

Što se tiče borbe za europske lige, Trabzon, večerašnji protivnik Roberta Prosinečkog iako je drugi ne može igrati Ligu prvaka sljedeće sezone jer je izbačen zbog financijskog fair – playa. Takva situacija najviše paše Sivassporu koji se nalazi na trećoj poziciji s 60 bodova i ako završe na toj trećoj poziciji igrat će Ligu prvaka. Ipak, nisu potpuno sigurni jer za petama im puše klub Domagoja Vide Bešiktaš koji ima osvojenih 59 bodova. I petom na tablici Galatasarayju odgovara ovakva situacija jer su zbog izbacivanja Trabzona izborili Europa ligu, naravno ako zadrže to peto mjesto jer samo bod iza njih Alanyaspor vreba svoju malu šansu za Europa ligu.

Sve utakmice turske Super lige će se odigrati večeras u 20h,  a na SK ćete moći gledati utakmice Gencelebirigli i Bešiktaš te Fenerbahče i Rizespor.