Hrvatska kolonija u Ljubljani došla do naslova prvaka!

Slovenija 27. svi 201817:59 > 18:20
Lars Dareberg/Ombrello/Getty Images

Nogometaši Olimpije su osvojili drugu titulu prvaka Slovenije u povijesti, u posljednjem kolu uspjeli su dohvatiti prijeko potreban jedan bod u Domžalama (1:1) koji im je bio dovoljan da u ukupnom poretku budu uspješniji od Maribora.

Posljednje kolo prvenstva Slovenije donijelo je veliku dramu iz koje je kao pobjednik izašla Olimpija, kojoj je bio potreban bod za osvajanje prvenstva.

U utrci je bio i Maribor, koji je s rutinskih 2:0 pobijedio Goricu na svom terenu. Maribor je tako došao do 80 bodova na ljestvici pa se gledalo što će biti u Domžalama, gdje su domaći poveli u 67. minuti golom Lovra Bizjaka.

U tom trenutku Olimpija je bila na 79 bodova i morala je izjednačiti ili pobijediti kako bi došla do naslova. U prilog joj je išao i bolji međusobni omjer s Mariborom.

Spas i titula je stigao u 81. minuti kada je Rok Kronaveter bio siguran s bijele točke za Olimpiju i tako postavio konačnih 1:1. Prethodno je u šesnaestercu Domžala srušen Austrijanac Stefan Savić, koji je na teren s klupe ušao tri minute ranije.

Usljedilo je veliko slavlje navijača Olimpije, koji su potom utrčali na teren pa je sudac Damir Skomina bio prisiljen prekinuti utakmicu, koja se nakon deset minuta nastavila, ali nije bilo promjene rezultata.

Olimpiju je do naslova doveo hrvatski “čarobnjak” Igor Bišćan – sjećate se kako je uspješan bio s Rudešom, kojeg je uveo u 1.HNL, a onda odlučio sreću okušati u susjedstvu. Ili bolje reći – znanje.

Ako ste tijekom godine pratili redovite izvještaje o učincima hrvatskih nogometaša u svijetu, onda ste sigurno upoznati s brojnošću hrvatskih nogometaša u Sloveniji, koja je posebno izražena u Bišćanovoj momčadi. Naime, čak šest igrača dio je momčadi novog slovenskog prvaka, a u prvoj postavi vrlo često nalazilo se njih do 5, tako da se stvarno može pričati o hrvatskoj koloniji.

Olimpija će tako igrati u prvom kolu kvalifikacija za Ligu prvaka, dok će Maribor i Domžale u prvo kolo kvalifikacija za Europa ligu. U niži rang idu Ankaran, dok će Triglav u doigravanje.