Zbog ovog zakona Serie A će uskoro biti najjača liga!

Serie A 27. lip 201923:45 > 23:46
Gabriele Maltinti/Getty Images

U predstojećem prijelaznom roku moglo bi doći do velikog zaokreta u dolasku stranih igrača na apeninski poluotok, zbog novog zakona u Italiji

Valerio Pennicino, Getty Images Sport

Novi zakon o porezu za novopridošle radnike u Italiji mogao bi postati velika olakšica i za talijanske klubove jer predviđa značajno smanjenje poreza na zaradu za sve strance koji rade u toj državi.

Italija je prethodnih dana odobrila novi zakon kojim se regulira visina poreza za strance koji tamo rade. Riječ je o zakonu sličnom onom koji u Španjolskoj zovu Beckhamov zakon i koji je 2003. godine omogućio Realu da dovede u svoje redove Davida Beckhama za znatno manju svotu novca nego što bi bio slučaj bez zakona koji omogućava porezne olakšice.

Možemo reći da je s tim aktom započela i era Galacticosa.

Talijanski zakon bit će primjenjivan na sve strance tijekom prve dvije godine rada u Italiji bez obzira na posao koji obavljaju i bez obzira na visinu primanja. Prema odredbama, igrači koji sada dođu u Italiju plaćali bi porez na samo pola svoje zarade.

Na primjer, igrač koji zarađuje 10 milijuna eura, plaćao bi porez za samo pet milijuna, što znači da bi državi morao proslijediti tek oko 2,15 milijuna (skoro dvostruko manje nego u Španjolskoj i Engleskoj).

Ako uzmemo u obzir da igrači dobijaju plaču koja je već oporezovana, a plaćanjima prema državi se bave klubovi, to bi značilo da se zapravo smanjuju troškovi klubova koji tako dolaze u priliku da mogu igračima ponuditi bolje ugovore.

Dva uvjeta postavljaju se pred igrače i trenere koji će eventualno doći u Italiju – moraju potpisati ugovor na najmanje dvije godine, a 0,5% oporezivog iznosa moraju uplatiti na račun države. Taj novac koristit će se kao investicija za trening centre, stadione i omladinske škole.

Još uvijek se ne zna od kojeg trenutka će zakon stupiti na snagu, ali se pretpostavlja da će to biti siječanj 2020. Igrači koji dođu u Italiju u ljetnom prijelaznom roku plaćali bi u prvih šest mjeseci porez kao i ranije, a zatim bi on od siječnja bio umanjen.

Zakon se prije svega odnosi na strane radnike, ali i na talijanske državljane koji su živjeli izvan Italije najmanje dvije godine, a sad se vraćaju u državu.

Serie A u devedesetima je smatrana za najjaču ligu svijeta, a po Uefinim koeficijentima liga trenutno zauzima treće mjesto iza Premiershipa i La Lige.