Sud ponovo odbio Juve – naslov iz 2006. ostaje Interov!

Serie A 13. pro 201817:00 > 17:05
Getty Images/Getty Images

Vrhovni sud odbio je žalbu Juventusa na odluku o dodjeli naslova iz 2006. godine Interu i odlučio da je to bilo sportsko pitanje.

‘Staroj dami’ su oduzete titule u sezonama 2004/05 i 2005/06 zbog skandala Calciopoli što je dovelo do izbacivanja torinskog kluba u Serie B.

Drugi od tih naslova je kontroverzno dodijeljen Interu, kojeg je 2011. godine tužilaštvo opteretilo za slične prekršaje zbog čega je Juventus izbačen u niži rang. ‘Stara dama’ je zbog tog tražila da ‘Nerazzurima’ bude oduzet taj naslov, ali je nogometna organizacija Italije odbila donijeti tu odluku, jer je prošlo mnogo vremena.

Torinski klub je potom podnio žalbu Državnom sudu, ali je odlučeno kako to tijelo nema nadležnost nad sportskim organizacijama. Uslijedila je žalba Vrhovnom sudu, ali je ona odbačena u četvrtak.

Sud je potvrdio da slučaj potpada pod nadležnost sportskog pravosuđa i da bi u slučaju da neki vanjski sud donese odluku po tom pitanju poništilo princip autonomije sportskog sustava.

S obzirom da je Vrhovni sud najviša instanca za žalbe u talijanskom pravosuđu, čini se da je Juventus ostao bez posljednje opcije da titula ne ostane Interova.