Napoliju zabranjen put u Torino – što sad?

Serie A 3. lis 202020:41 > 20:44
REUTERS/Alberto Lingria

Nogometašima Napolija onemogućeno je putovanje u Torino, na susret trećeg kola Serie A sa Juventusom i kako sada stvari stoje sutrašnja utakmica će biti odgođena, ali u Italiji se pitaju što se sada događa i tko odlučuje?

Naime, poslije utakmice sa Genoom prošlog vikenda u ekipi iz Napulja potvrđeno je da su koronavirusom zaraženi Piotr Zielinski i Elif Elmas, plus član osoblja.

Genoa je od tada zabilježila 22 slučaja zaraze, uključujući 17 nogometaša, od kojih je većina igrala protiv Napolija.

S obzirom na tako ozbiljnu epidemiju i na bliski kontakt sa igračima Napolija, lokalna zdravstvena uprava zabranila je ekipi Genara Gattusa putovanje izvan regije.

Odlazak avionom u Torino smatra se neprihvatljivim zdravstvenim rizikom, jer COVID-19 ima dugo razdoblje inkubacije i zaražene osobe mogu imati nekoliko dana bez ikakvih simptoma ili pozitivnih testova.

Vodstvo Serie A ranije je usvojio protokol UEFA za suzbijanje epidemije u kojem je naglašeno da sve dok ekipa na raspolaganju ima 13 zdravih igrača, uključujući barem jednog golmana, utakmica se mora odigrati.

Budući da Napolijev izbor nije da propusti dvoboj sa Juventusom, već odluka lokalnih zdravstevnih vlasti, klub iz Napulja može se pozvati da je to izvan njihove kontrole. Utakmica u Torinu još nije otkazana jer bi nogometaši Napolija teoretski mogli obaviti testiranje i polete za Torino u nedjelju ujutro, međutim, takav scenarij je malo vjerojatan.

Inače, danas je u Seriji C otkazana utakmica između Potenze i Palerma jer su lokalne zdravstvene vlasti zabranile putovanje.

Jedno je izvjesno, očiglednije je da će nedostatak jasnog i potvrđenog protokola Serie A za rješavanje slučajeva COVID-19 stvoriti zabunu i kontroverzu.