Rangnick: Ja ne kupujem gotov proizvod

Serie A 30. kol 202016:37 > 16:52
Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images

Dugo je trajala priča oko dolaska Ralfa Rangnicka u Milan i pokretanja svojevrsne revolucije. Međutim, dobri rezultati poslije korone uvjerili su upravu Milana da je Pioli najbolje rješenje u ovom trenutku.

Čovjek koji je praktično stvorio RB Leipzig je indirektno i priznao da Piolija ne treba dirati poslije onakvih rezultata, ali se potom i dotaknuo trenutne politike Milana, sa kojom Nijemac nema puno toga zajedničkog.

Zaista se divim fizičkoj kondiciji Zlatana Ibrahimovića, ali on ima 38 godina! Svoj posao ne vidim u tome da kupujem gotove proizvode, nego da stvaram određene vrijednosti. Igrače dovodim kada ih još nitko nije upoznao, nikad čuo za njih. Zato je potrebna velika skauting mreža koja dobija jasne smjernice što treba tražiti – rekao je Rangnick u razgovoru za “Corriere della Sera.”

Govorilo se da je Rangnick pregovarao sa Gazidisom da bude trener, ali sa veoma širokim ovlaštenjima.

Ja sam trener, to je moje prvo i osnovno zanimanje, ali sam i menadžer. Sportski i ekonomski rezultati dio su istog projekta u modernom sportu. Glavni trener daje sve od sebe da bira igrače koji će odgovarati njegovoj nogometnoj filozofiji i ne smije dozvoliti sebi da zavisi od odluka drugih ljudi. Pogledajte kako to radi Jurgen Klopp u Liverpoolu. I odmah su tu veliki rezultati. Svakom klubu potreban je održati srednjoročni i dugoročni projekt. A sve polazi od ključnog koncepta: jasne ideje nogometa koji želite da igrate. Identitet vas vodi ka sistemu. Primjer? Red Bull! Sve ekipe igraju na isti način, nema veze jesu li u Salzburgu, Leipzigu ili New Yorku, Brazilu ili Gani. Uvijek igraju isto i teže osnovnoj filozofiji.

Dotakno se i same Serije A.

Bundesliga i Serija A su veoma slične, imaju dominantne prvake dugi niz godina, a drugi klubovi pokušavaju biti konkurentni. U takvoj situaciji morate imati jasnu viziju i plan. Atalanta, recimo, u posljednje vrijeme radi izuzetan posao sa Gasperinijem.