Motta u Serie A uvodi LUDU formaciju bez golmana?

Serie A 23. lis 201917:01 > 17:12
Shaun Botterill/Getty Images

Thiago Motta je službeni izabran za novog trenera Genoe što će biti njegov prvi ozbiljniji trenerski posao.

Motta je prije nekoliko godina završio igračku karijeru i odlučio je uploviti u trenerske vode. Prvu šansu za dokazivanje dobio je u omladinskom pogonu PSG-a gdje je vodio juniorsku ekipu.

Međutim, sada se pojavila odlična šansa za Mottu da dođe na veliku scenu što on nije mogao odbiti. Naime, Motta je prihvatio ponudu Genoe i službeno je postao novi trener talijanskog kluba koji se nalazi u dosta teškoj situaciji na početku nove sezone Serie A.

Dolaskom Motte u ovaj klub ponovno se počelo pričati da bi on mogao uvesti pravu revoluciju. Prije nekoliko godina Motta je otkrio da s omladincima PSG-a uvježbava formaciju 2-7-2 što bi u nogometu bila zaista velika revolucija.

On je s ovom formacijom već debitirao dok je vodio juniore PSG-a i priznao da bi isto mogao uraditi kao trener Genoe. Takva formacija još uvijek nije zapamćena u svijetu nogometa.

“Sanjam o mnogim stvarima i inovacijama u svijetu nogometa, ali sada nije baš vrijeme za to. Moramo vrijedno raditi u vratiti klub u sigurnu zonu, a kasnije je sve moguće. Možda i vidimo formaciju na djelu ukoliko za to dođe prava prilika”, rekao je Motta.

Što znači formacija 2-7-2?

Motta je otkrio prošle godine da je već postavio temelje te formacije, a već na prvu je jasno da ta formacija u sebi sadrži 11 igrača i to bez golmana, što dovodi do velike konfuzije.

Mladi trener je tada pokušao objasniti svoje zamisli i famoznu formaciju.

Ne volim te brojeve u sistemu. Oni mogu zavarati, to su samo lažne konstrukcije. Nije ovo stolni nogomet pa da su igrači fiksirani za jedno mjesto, oni se stalno kreću“, rekao je prošle godine Motta, te nastavio:

“Možete biti vrlo ofanzivni u formaciji 5-3-2, a isto tako i defanzivni u sistemu 4-3-3. Sve to ovisi od kvalitete igrača i njihovog ponašanja na terenu. Formacija 2-7-2? Prošlog tjedna smo igrali utakmicu gdje smo izašli sa tom postavom…”.

Novinar ga je u tom trenutku prekinuo upitavši ga šta je sa golmanom i zbog čega on nedostaje ekipi.

“Ne nedostaje golman, da se razumijemo. On je među ovih sedam igrača u veznom redu. Za mene je napadač prvi igrač obrane, a golman prvi napadač. Golman je taj koji počinje igru naprijed, a napadači su prva linija obrambenog pritiska na protivnika”, rekao je Motta, šta god to značilo i izgledalo u praksi.

Na pitanje koja bi europska ekipa najbolje prihvatila njegovu filozofiju, Motta je bez razmišljanja odgovorio Manchester City sa Guardiolom, uz dodatak da je svojim nogometašima pokazivao gol koji su Građani postigli Unitedu nakon 44 dodavanja.

Hoće li ova formacija zaživjeti u Genoi ostaje nam vidjeti u sljedećem periodu, ali bez sumnje bi to bila prava revolucija u svijetu nogometa.