Iz Rusije s ljubavlju: Lokomotiv prvak nakon 14 godina

Rusija 13. svi 201810:58 > 11:10
(Photo by Epsilon/Getty Images)

U zemlji domaćinu Svjetskog prvenstva u nogometu, koje samo što nije počelo, ovoga se vikenda završava nacionalno prvenstvo, jedno od najjačih u Europi, a sljedeće ćemo sezone vjerojatno vidjeti i veću konkurenciju u ligi, gdje je novac sve manji i manji problem. Piše: Petar Bezinović

Getty images/Epsilon

Iako je liga već prošli tjedan okončana pobjedom Lokomotiva nad Zenit St. Petersburgom 1-0, danas se odigrava zadnje kolo ruske Premier lige u kojoj još traje borba za europska natjecanja i borba za (ne)ispadanje iz lige.Drugoplasiranu i petoplasiranu ekipu dijeli šest bodova, što znači da još može biti promjena oko ulaska u Europu. Tablicu predvodi Lokomotiv sa 60 bodova, pa slijede Spartak s 56, trećeplasirani CSKA s 55, Krasnodar s 53 i Zenit Sankt Petersburg s 50. Rusija će imati 2 kluba u skupinama Lige prvaka i jedan u kvalifikacijama Lige prvaka te dva kluba u kvalifikacijama za Europa ligu. Krasnodar, Spartak, Zenit i CSKA moraju dobiti svoje utakmice danas i čekati kiks drugih ekipa, pogotovo CSKA koji ima priliku izravno ući u Ligu prvaka dočekaju li kiks Spartaka i trijumfiraju u svom ogledu. U moskovskom derbiju sučelit će se Spartak i Dinamo Moskva dok će prvaci ligu završiti na gostujućem terenu kod Arsenal Tule. Krasnodar će se sastati s Rubinom iz Kazana, dok će Zenit igrati protiv fenjeraša SKA Khabarovsk koji sigurno ispada iz lige sa samo 13 prikupljenih bodova. CSKA će igrati protiv Anzhija iz Mahačkale koji se nalazi na 14. mjestu s 24 boda, što ga vodi u doigravanje za ispadanje u drugi rang natjecanja, dok je iza Anzhija Tosno s istim brojem bodova. Tosno će se nadati nekim bodovima protiv Ufe i iščekivati poraz Anzhija na gostujućem stadionu što bi rezultiralo promjenom pozicija na tablici. Zadnja dva kluba direktno ispadaju u drugu ligu dok trinaesta i četrnaesta ekipa ide u doigravanje.

Ćorlukin Lokomotiv je podignuo svoj pehar prvaka prvi put nakon 2004. Čak četrnaest godina je prošlo od njihovog zadnjeg naslova, a prije toga su osvojili samo jedan, 2002. Naš Vedran Čorluka odigrao je samo poluvrijeme u utakmici za titulu i morao je izaći van radi prevencije ozljede, a utakmicu je rješio Eder pogotkom u 88′ minuti. Ćorluka nije imao sjajnu sezonu, mučile su ga brojne ozljede i uspio je skupiti svega 6 nastupa. Nadamo se kako će u najboljoj formi dočekati svjetsko prvenstvo. Njegova ekipa uspjela je ostati čvrsta u obrani i bez njega i uspjela ostvariti sjajnu gol razliku 41-19, što je jako malo primljenih golova. Napadači Lokomotiva nisu imali baš efikasne sezone i sve skupa su postigli pet pogodaka, unatoč tome, Lokomotiv je i dalje pružao kvalitetne partije pod vodstvom trenera Yurya Semina te se njihov vezni red pokazao najefikasnijim u ovoj sezoni. Zanimljivo da je trener Semin prije dva dana napunio 71. godinu, i tako postao jedan od najstarijih osvajača nekog nacionalnog prvenstva, uz bok velikanima poput Sir Alexa Fergusona. A priča je utoliko zanimljivija i zbog činjenice da je on vodio Lokomotiv i u onim sezonama 2002. i 2004., kada su prvi put uzimali naslove prvaka Rusije.

Mario Pašalić odigrao je 20 ligaških utakmica za moskovski Spartak te upisao četiri gola i asistenciju i uspio se nametnuti u prvoj postavi u zadnjih nekoliko kola. Za cijelu sezone upisao je 20 nastupa.

Quincy Promes iz Spartaka je s 15 golova i 7 asistencija pokazao da igra sjajnu sezonu te je zasjeo na prvo mjesto top strijelaca lige. Iza njega se nalazi Smolov s 14 golova i 5 asistencija. Treće mjesto dijeli troje igrača s po 10 pogodaka.

Zanimljivo je kako su od zadnjih šest godina pet puta naslov osvajali klubovi iz Moskve. CSKA je triput bio prvak u tom razdoblju, a Spartak je prošle sezone došao do svoje titule nakon 16 godina čekanja. Zenit, koji je bio jedno vrijeme neprikosnoveni vladar Ruskog nogometa, mora čekati novu sezonu, a i novog trenera, jer Roberto Mancini odlazi nakon samo jedne sezone. Talijan ima želju da kao novi izbornik Italije odvede svoju zemlju na sljedeće veliko natjecanje.