ARGENTINA: Messi u lovu na trofej koji mu nedostaje

FIFA World Cup 1. pro 201717:18 > 17:21
Epsilon/Getty Images

Predstavljamo najjaču reprezentaciju u skupini hrvatske reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Rusiji 2018.

UTAKMICE PROTIV HRVATSKE

S Argentinom smo dosad igrali 4 puta. Samo jednom je to bilo na velikim natjecanjima, odnosno na SP, jer jedino tamo smo se i mogli sresti. Izgubili smo nakon obrambene pogreške pri kraju poluvremena, a tada smo imali najjaču reprezentaciju u povijesti. Nismo baš dobro izgledali u tom taktičkom nadmudrivanju dvaju izbornika.

No, od tada se puno toga promijenilo u obje selekcije, tko zna na što će ličiti i koju krajnju filozofiju igre primijenjivati Argentina do početka SP-a.

Igrali smo i tri prijateljske, dvaput poraženi. Posljednji put sastali smo se na Upton Parku u Londonu, Sharbini nas je doveo u vodstvo u 11. minuti, ali puno jači sastav Argentine u nastavku predvođen Messijem (zabio za pobjedu iz jedanaesterca u 57.) i Aguerom uspio je preokrenuti za konačnih 2-1.

Najpamtljiviju utakmicu odigrali smo 2006. u Baselu – nakon puno preokreta, na kraju smo slavili 3:2, Šimić je zabio za pobjedu u 90. I na toj utakmici Leo Messi nam je ugurao loptu u mrežu, u prvom poluvremenu za 2:1, u 6. minuti.

Najmanje zanimljivi okršaj imali smo u prvoj utakmici u kojoj smo se susreli, 1994. u Maksimiru. Utakmica je završila bez golova, pred 38 tisuća gledatelja nastupile su sve najveće argentinske zvijezde u to doba: Maradona, Batistuta, Caniggia, Redondo…

POVIJEST NA SVJETSKIM PRVENSTVIMA

Argentinci su bili dvaput prvaci svijeta, ali posljednji put zaista davne 1986. u Meksiku. Na tom prvenstvu ostvarili su fantastičan omjer od šest pobjeda, 1 neriješene utakmice i 0 poraza! Bilo je to i posljednje prvenstvo kada su u jednoj velikoj utakmici slavili protiv Njemačke, tada pod imenom Zapadna Njemačka. Rezultat završnice na Azteci bio je 3:2, spektakularno finale je to bilo.

Albi-celesti su vodili 2:0 nakon manje od pola sata igre, ali su se Nijemci u samoj završnici uspjeli vratit. No, u 84. je Burruchaga donio posljednji pehar za svjetskog prvaka u Argentinu.

Diego Maradona proglašen je najboljim igračem tada, postigao je pet golova, jedan manje od najboljeg strijelca Linekera, ali nije zabio nijedan gol Njemačkoj…

Nakon toga samo su jednom uspjeli dohvatiti istu fazu natjecanja i to baš na posljednjem SP u Brazilu kad su poraženi golom Götzea par minuta prije isteka produžetaka. Njemački igrač je toliko bio uzbuđen činjenicom da je upravo on presudio utrku za prvaka svijeta i to protiv njihove višedesetljetne mušterije Argentine, da je još tjednima kasnije kamerima paparazza hvatan u neobičnim situacijama, u kojima je isticao koliko se ponosi čitavim svojim bićem, ali i nekim drugim dijelovima tijela..

Nakon tog Meksika, gaučosi su zaista bili mušterija Njemačkoj i imaju teške traume od iste reprezentacije. Osim poraza u Brazilu, još su triput zaustavljani od njih u utakmicama na ispadanje. Prije osam godina su rastureni sa 4 gola razlike, s tim da su tri komada u šest minuta dobili kada se Argentina u rezultatskom zaostatku morala otvoriti. Četiri godine prije poraženi u također četvrtfinalu, tada na jedanaesterce, promašivali su Ayala i Cambiasso.

A 1990. u finalu su od Njemačke pobijeđeni nakon jedanaesterca Brehmea.

Među posljednjih osam zastali su i 1998. kad su u 90. minuti dobili gol od Bergkampa, Nizozemska je prošla dalje i osvojila četvrto mjesto.

KVALIFIKACIJE

Na kraju su završili 3. u kvalifikacijama s bodom ispred Kolumbije i 2 ispred Perua, ali su do zadnje utakmice protiv Ekvadora itekako visili, čak su postojale kombinacije i da kompletno ispadnu, ne dohvate ni to 5. mjesto za dodatne kvalifikacije.

Dapače, u prvoj minuti u Quitu primili su gol, a onda je podivljao Leo Messi i vlastitim nogama zaključio vrlo pjenovitu sapunicu oko argentinskih kvalifikacija. U njima su imali najgori omjer uspješnosti udaraca upućenih prema protivničkim vratima, samo 16 puta su pogodili mrežu od 151 pokušaja.

IZBORNIK

Jorge Sampaoli, preuzeo reprezentaciju u svibnju 2017. Cijelu karijeru trenera proveo je u južnoj Americi, a kada se konačno dohvatio jednog lukrativnog posla u Europi (Sevilla 2016. do 2017.) dobio je poziv da spasi nacionalnu momčad. I uspio je. Uz stravičnu pomoć Neponovljivog.
Do posla u Sevilli vodio je čileansku reprezentaciju od 2012. do 2016., s kojom je osvojio Copa America.

Dotični gospodin nedavno je izjavio kako Njemačku ne vidi među glavnim favoritima za osvajanje SP-a, jer mu se ne sviđa način na koji igraju. Nedavno ga je kritizirao i legendarni Maradona:

– Pogledajte moj omjer, a pogledajte njegov! Sampaoli rasprodaje ugled argentinske reprezentacije! – vrištao je “mali zeleni” nakon nedavnog poraza u prijateljskoj utakmici protiv Nigerije (2:4).

TRI GLAVNA IGRAČA

Leo Messi
Što posebno reći o peterostrukom osvajaču Balon d’Ora a da već nije rečeno? Teško je pronaći neku novu informaciju, ovom prilikom trebalo bi naglasiti one već puno ponavljanje. Čisto da pojačamo dojam o težini grupe koja nam je sletila. 347 golova u karijeri, od toga 47 za nacionalnu momčad, 8 puta pobjednik La lige, četiri puta Lige prvaka, itd, itd itd… Ali, jedan trofej jako mu nedostaje. Onaj mali zlatni peharčić.
Nakon trećeg uzastopnog izgubljenog finala prošle godine na Copa Americi od Čilea, kad je sam promašo ključan jedanaestar, najavio je povlačenje s reprezentativnog nogometa. Ubrzo se vratio i spašavao Argentinu na putu do ovog SP, vlastitom genijalnošću. Bez njega, veliko je pitanje bi li na kraju bili i među pet.

Sergio Aguero

Član reprezentacije do 2006. godine, odigrao je za njih 84 utakmice i postigao 36 golova. U karijeri je nastupao za velikane nogometa kao što su City (gdje je od 2011.), Atletico Madrid, Independiente… Vrijednost mu se procjenjuje na 65 milijuna eura. Njegovi najbolji dani možda su iza njega, ali i on je vrlo napaljen da pokaže svijetu, ali i argentinskoj javnosti da upravo on može donijeti taj dugo čekani trofej albi-celestima.

Paulo Dybala

Velika nova super-zvijezda svjetskog nogometa, još jedna strašna udarna igra argentinske reprezentacije i Juventusa. Vrijedi 70, a možda i više milijuna eura. Zavisi koliko je netko željan dovesti ga u svoje redove, a takvih ima podosta, što možemo iz dana u dan vidjeti prema vijestima o potencijalnim transferima u ovom ili onom prijelaznom roku.
Svojevremeno je izjavio da mu je teško igrat s Messijem u istom sastavu, ali ne iz nekog nedostatka respekta, nego zbog standarda koji postavlja taj igrač i činjenice da igraju na sličnoj poziciji na terenu.

TAKTIKA

U Argentini uvijek i vazda vodit će se pravi ideološki rat između pobornika dvaju škola nogometa koje su u svoja vremena ostavljale velike tragove u toj južnoameričkoj državi, ali i cijelom svijetu.

Vrlo su glasni oni koji žele da Argentina koristi atraktivan, napadački i vrlo lepršavi stil igre kojim je Cesar Luis Menotti 1978. vodio bijelo-plave do svjetske titule, ali i škola Marcela Bielse također ima svoje pristaše. Naročito posljednjih dvadeset – dvadeset i pet godina, kada su Argentinci, bez obzira na količinu talenta, igrali jedan vrlo disciplinirani, taktički odgovoran, utilitaristički, ali i ružan nogomet.

Sampaoli je uvijek bio opsjednut posjedom lopte, brzim, kratkim dodavanjem i, blagorečeno, (pre)kontroliranim napadačkim izbojima.

Do njegova preuzimanja, Argentina je igrala uglavnom 4-3-3, a conditio sine qua non je bio da se u zadnjoj liniji nalazi četiri igrača, iako nisu imali klasične bekove koji su maksimalno usklađeni sa zahtjevima modernog nogometa.

U eri Sampaolija, ta je ideja napuštena, vratilo se pomalo zastarjeloj, ali za Argentinu adekvatnoj formaciji s tri igrača u zadnjoj liniji. Ona se svodi na pojednostavljenih 3-4-3, iako se ponekad miješa s modernijom 3-4-1-2.

Samo jednom se Sampaoli vratio na 4 igrača u zadnjoj liniji otkad je preuzeo reprezentaciju i tada je odigrao kod kuće nulu sa Peruom. Odmah u sljedećoj vratio se na 3-4-3 i pobijedio u presudnoj utakmici kvalifikacija u Ekvadoru.

U toj ulozi Messi, naravno, igra desno krilo i ima jako puno slobode na terenu, dok se na ostalim napadačkim pozicijama uglavnom mijenjaju Paulo Dybala, Di Maria, Bennedetto, Iccardi, Aguero… Higuain nije igrao od utakmice s Čileom u ožujku, ali Sampaoli je najavio da će svakako biti pozvan za Svjetsko prvenstvo .