Ždrijeb SP: Što priželjkuju naši komentatori

Dan Mullan/Getty Images

Ždrijeb skupina Svjetskog prvenstva 2018. održat će se danas u Moskvi s početkom u 16 sati, a ovo su želje naših komentatora.

HNS / Facebook

Patrik Mršnik 

1. Poljska – Poljacima smo se susreli na Euru 2008. godine, a njihov je koncept igre već godinama poprilično jednak. Igru baziraju na Robertu Lewandowskom, a to je kalibar napadača kojeg naši stoperi mogu zaustaviti. U napadu bismo, barem po imenima, trebali biti preubojiti za njihove obrambene igrače.

2. Iran i 3. Panama – Što se Irana i Paname tiče, iako bi oni za nas predstavljali velike nepoznanice, ne sumnjam u umješnost izbornika Zlatka Dalića i njegovih pomoćnika pri skautiranju takvih reprezentacija. Također, uvjerenja sam da bi kroz prijateljske utakmice uoči puta u Rusiju dobro izbrusili formu. Ovu bi skupinu trebalo proći i na taj način skinuti prokletstvo koje traje još od Japana i Južne Koreje prije 15 godina. Vjerujem da ova reprezentacija Hrvatske u Rusiji može napraviti nešto veliko.

Ivan Ivković

1. Rusija – Iako će mnogi reći da nikad ne treba priželjkivati domaćina, u ovom slučaju toga se ne treba bojati, slično kao što se nije trebalo bojati Južne Afrike 2010. Rusi su imali dobru generaciju 2008., kada su došli do polufinala Eura i igrali fantastičan nogomet. Od tada, u velikom su padu koji čak i eskalirao prošlih godina. Na posljednjem su Euru igrali grozno loš nogomet i uzeli tek jedan bod, a na Kupu konfederacija su se obrukali. Igra im nema nikakve smislene konture te se ne vidi nikakva mogućnost napretka, prije svega jer imaju vrlo staru momčad. Trebali bi imati blagi sudački poguranac, ali čak i kad se njega uzme u obzir, daleko su najlošija reprezentacija prvog pota. Puno slabija čak i od Poljaka, koji su drugi najbolji izbor. Najlošiji ždrijeb su Brazil i Argentina, jer osim kvalitete donose mogućnost europskog protivnika iz pota 3 i 4, što bi bilo vrlo nepovoljno.

2. Tunis – tuniska liga teško da se može smatrati elitnom, pa ipak 80 posto igrača ove reprezentacije dolazi baš iz domaćeg prvenstva. Potpuno otvoreno, razlog zašto su došli na Svjetsko prvenstvo je ždrijeb. U kvalifikacijskoj grupi dobili su redom Kongo, Libiju i Gvineju, pa se može bez većih naprezanja priznati da su imali nevjerojatno puno sreće, pogotovo ako se uzme u obzir da su u jednoj grupi bili Nigerija, Zambija, Kamerun i Alžir. Jedini igrač u ovoj reprezentaciji koji se ističe talentom je Wahbi Khazri, a čak je i on poznat da ima ‘uvijek koji kilogram viška’ te da je daleko od nogometaša koji bi bio elitni igrač. Općenito, dojam je da je Hrvatska u svojoj kvalifikacijskoj skupini igrala s tri reprezentacije (Island, Turska, Ukrajina) koje su sve redom daleko snažnije od Tunisa.

3. Saudijska Arabija – slično kao i Tunis, samo još ekstremnije, Saudijci imaju sve igrače iz vlastite lige, tako da su za naše pojmove gotovo pa potpuna nepoznanica. Međutim, razina nogometa i količina znanja koja postoji u Aziji neusporediva je s europskim kontinentom i to će se jasno vidjeti i na terenu. Saudijci su nedavno igrali prijateljsku utakmicu protiv Portugala te izgubili 3:0, a moglo je biti i puno lošije po njih. Izgubili su i protiv Bugarske, što prilično dobro pokazuje na kojoj su razini. Koju god skupinu da izvuku, gotovo je nemoguće zamisliti scenarij u kojem bi je prošli.

Zoran Grgić

1. Brazil – trenutno druga nogometna zemlja svijeta po rankingu. Sjajne zvijezde, atraktivnost zajamčena i pravi test za naše. Po mogućnost prva utakmica. Uostalom da vidimo gdje smo. A i prilika da se probamo revanširati za prošlo SP.

2. Island – možda čudna želja, ali želim jednu europsku reprezentaciju. Uostalom, debitanti su uz Panamu. I mislim da se više ne može dogoditi onakav gaf iz kvalifikacija. Dobri su, ali mislim da će im ovo biti preveliki zalogaj.

3.  Australija – opet jedna reprezentacija koja nam je dužna. Kvalitetni su ali milslim da su bolji izbor od svih reprezentacija iz četvrtog pota. Ovo baš i nije grupa koju možemo smatrati najlakšom, ali je meni izazovna.

Ivan Hodoba

1. Rusija – Domaćin, koji će sigurno imati veliki pritisak na svojim leđima, a objektivno, najmanje su kvalitetna reprezentacija iz prvog pota. Uz činjenicu da je po snazi i igračima HR reprezentacija bolja, bar je jednako bitno i to što njihovim odabirom otpada mogućnost euro-suparnika iz Pota 3 i 4, a to može biti od presudne važnosti.

2. Iran – Imamo dugi niz godina uspješne trenere u toj zemlji, gdje nam malo toga može biti nepoznato. Iako ih krasi golemi fanatizam, on je ipak rezerviran za utakmice na njihovom tlu. U svakom slučaju, gledajući potencijalne suparnike iz te jakosne, oni i Tunis su najpoželjniji, Iran ipak više. Nikako Egipat sa Salahom ili tradicionalno neugodni Senegal, a da ne govorimo o Kostariki, četvrtfinalistu s posljednjeg Mundijala.

3. Panama – Simpatična centralno američka reprezentacija, koja se voli nadigravati i tehnički je na vrlo solidnoj razini. Mislim da bi to znatno više odgovaralo reprezentaciji Hrvatske, koja i sama njeguje takav nogomet, ali je nekoliko klasa iznad i ovdje ne bi smjelo biti nedoumica oko pobjednika. Svakako bolji izbor od Maroka, Južne Koreje ili Australije. Možda niti Saudijska Arabija nije loš odabir, ali već imamo Azijsku reprezentaciju u vidu Irana. Da je u trećem potu izvučen Tunis, a iz četvrtog Saudijska Arabija, to bi također objeručke prihvatio.

Alen Selman

1. Brazil – da se odmah okušamo protiv najboljih i da im se revanširamo za prošlo SP-o kada su nas pobijedili uz pomoć sudaca…

2. Iran – zato jer su jedna od najslabijih reprezentacija na SP-u i tu bi trebali imati sigurna 3 boda, jer ako ne možemo pobijediti Iran onda ni ne zaslužujemo proći dalje iz skupine….

3. Panama – još jedna relativno slaba reprezentacija koju bi trebali pobijediti. Čak i uz poraz od Brazila sa eventualnim pobjedama protiv Irana i Paname prolazimo skupinu…

Igor Flak

1. Poljska – Bez obzira što je Poljska otišla stepenicu više od Hrvatske na Euru 2016. (izgubili od Portugala nakon izvođenja kaznenih udaraca, nakon što je Portugal izbacio Hrvatsku), bez obzira što su bili pobjednici skupine u kvalifikacijama mislim da je to momčad koja je ipak najslabija iz prvog bubnja. To je družina  koja nema pobjednički mentalitet. U pravilu one ključne utakmice Poljaci odigraju prestrašeno, suzdržano. Imaju taj slavenski mentalitet kada je dobro onda je sve ok, čim dođu na neki malo veći zid tada Poljaci odustaju. Nisam zaboravio Roberta Lewandowskog, sjajnog napadača, ali nema on dovoljno suigrača na svom novou.

2. Iran – Iran dolazi iz trećeg bubnja. To je momčad u kojoj ima nekoliko interesantnih igrača Reza Ghoochhannejhad napadač nizozemskog Heernveena, koji je u 50 utakmica za tu momčad zabio 25 pogodaka. Ako me pitate ne bi imao mjesto među 23 igrača koji će igrati za Hrvatsku na SP-u. To su ipak nogometaši koji u Europi igraju za nizozemski AZ, portugalski Maritimo, ruski Rubin. Suparnik koji je puno lakši iz te skupine od Dasnke, Islanda, Kostarike, Egipta.

3. Panama – U posljednjoj skupini važno je izbjeći Srbiju, sve ostale reprezentacije nisu jake, ali ima nekoliko neugodnih. Dobro je izbjeći i Nigeriju, Japan i Južnu Koreju. Panama bi po meni bila najbolji ždrijeb. Nemaju poznatih i jakih imena, mogu imati zajedništvo, ali mislim da je to suparnik koji bi bez problema pobijedili. I plasirali se dalje, što nam na SP-ima nije usojelo od 1998. godine.

Krešo Karačić

1. Brazil – Najveći su izgledi da će Brazil ili Argentina upravo biti u skupini s Hrvatskom jer ne može biti više od dvije europske u skupini, pa sam se odlučio za Brazil iz prvog pota.

2. Tunis – Iz trećeg pota odabrao sam Tunis jer nismo se previše susretali s njima, a mislim da ćemo biti i s jednom afričkom reprezentacijom u skupini.

3. Japan – Iz četvrtog pota mislim da ćemo izvući Japan, baš zato što je Vaha rekao da bi izbjegao Hrvatsku.

Vedran Ljubej

1. Njemačka – osim prilično ugodne povijesti koju naša reprezentacija ima s ovom državom, mišljenjam sam da nam njen stil igre ponajviše odgovara od svih ponuđenih iz prvog “šešira”. Njemačka je strašno ofenzivno jaka, ali i vrlo ranjiva u obrambenom dijelu igre. Osim toga, često se znaju “zaigrati” kada imaju rezultatsku prednost, a našem profilu igrača te očekivanom strateškom pristuput dobro će odgovarati podređena uloga na terenu. Uostalom, ako rano izbore plasman u sljedeću fazu, pa nas potrefi da s njima igramo u trećem kolu, možda neće igrati u najboljem sastavu. A svakako imaju ponajviše šansi od svih iz pota A da u tome uspiju, poslovično su uvjerljivi u prvoj fazi.

2. Iran – nisam maštovit u odabiru reprezentacije iz trećeg pota, ali to je i logično, jer Iran unatoč tome što su čvrsta momčad, očigledno već desetljećima ima nedostatak klasnih rješenja u ofenzivnom dijelu momčadi… premalo je tu španera da bi nam napravili ozbiljne probleme

3. Panama – iako su srednjeameričke reprezentacije uvijek nezgodne i taktički vrlo disciplinirane, problem s istima je kada trebaju igrati otvorenije, a Panami bi moglo nedostajati bodova pod uvjetom da ne igramo s njima u prvoj utakmici. Uostalom, čine mi se ipak malo više “divlji” od repki u razini Meksika i Kostarike, i manje potentni u ofenzivnom dijelu. Jako je bitno u kojoj fazi bismo s njima igrali, ali mislim da su bolja opcija od jako tvrdih Senegala i Maroka, sposobnim i najveće velikane uštopati jako čvrstim bunkerom.