Amerikanci potpuno šokirani, veliko slavlje u Panami

FIFA World Cup 11. lis 20178:06 > 8:37
Sam Greenwood/Getty Images

Dogodilo se da Sjedinjene Države neće sudjelovati na svjetskom prvenstvu prvi put nakon 32 godine

Na nevjerojatan način rasplela se srednjo-američka kvalifikacijska skupina za Svjetsko prvenstvo! U posljednjem kolu, ponajveći favoriti ovog natjecanja uz Meksikance, Sjedinjene Američke Države, trebale su osvojiti samo jedan bod na gostovanju na Trinidadu kako izborili nastup u Rusiji, bio bi im to osmi zaredom. Sve što su trebali je ne izgubiti, a čak i u slučaju poraza trebale su se poklopiti pobjede Paname i Hondurasa kako bi ispali…

Takav ishod djelovao je gotovo nemogućim (1,3%), ali upravo to se dogodilo! Amerikanci su izgubili na stadionu Ato Boldona, Honduras je preokrenuo kod kuće protiv Meksika, a Panama je pogotkom u 88. minuti dohvatila pobjedu protiv Kostarike i zapečatila sudbinu izabranika Brucea Arene!

SAD je već nakon 17 minuta bio u zaostatku protiv najlošije reprezentacije skupine, a kad je Alvin Jones povisio u 36. minuti, postalo je jasno da će gosti imati užasnih problema vratiti se u susret suočeni s bunkerom i teškim, cjelodnevnom kišom načetim terenom. No velika nada svjetskog nogometa Pulisic smanjio je već u drugoj minuti nastavka i činilo se da će Amerikanci uspjeti ugurati još jednu loptu iza leđa Adriana Foncettea. To se nije dogodilo i Amerikanci su prvi put nakon 1986. ostali bez plasmana na Mundijal!

A tamo se šokantnim pogotkom Romana Torresa u samoj završnici prvi put u povijesti plasirala Panama, koja je poput Hondurasa preokrenula utakmicu protiv takmaca koji je već osigurao nastup u Rusiji. U dodatnim kvalifikacijama Honduras će igrati protiv Australije.

Rezultati:
Honduras – Meksiko 3:2 (Elis 34′, Ochoa (ag) 54′, Quioto 60’/ Peralta 17′, Vela 39′)
Panama – Kostarika 2:1 (G.Torres 53′, R.Torres 88’/ Venegas 36′)
Trinidad i Tobago – SAD 2:1 (Gonzalez (ag) 17′, Jones 37’/ Pulisic 47′)