Životno djelo Lea Messija, ispao Čile!

FIFA World Cup 11. lis 20176:30 > 6:42
Getty Images/Darrian Traynor

Nevjerojatan je način na koji je vjerojatno najbolji nogometaš u povijesti preokrenuo sudbinu albicelestea u glavnom ekvadorskom gradu.

Argentina se uspjela izvući iz izuzetno teške situacije u kojoj se našla u posljednjem kolu južnoameričkih kvalifikacija za SP. Na velikoj nadmorskoj visini u Quitu stvari nisu mogle započeti lošije, Ekvador je poveo već u 1. minuti utakmice nakon što se Romario Ibarra pojavio sam pred Romerom i ubacio loptu u mrežu. Stadion Atahualpa je proključao!

Iako bez izgleda za plasman u Rusiju, Ekvadorci su pronašli veliku satifakciju u činjenici da bi upravo oni mogli biti ti koji će prvi put nakon 1970. staviti rampu ispred Argentine na putu prema jednom Mundijalu. No, zadovoljstvo nije dugo potrajalo. Jedanaest minuta kasnije, Messi je započeo svoj rušilački pohod i više nitko ga nije mogao zaustaviti. Najbolji u povijesti? Nakon noćašnje izvedbe bit će teško osporiti tu tezu…

Golčina do golčine. Zamislite iz kojeg gliba je “Mesija” izvukao Argentinu – gubili su nakon 37 sekundi na jednom od najtežih gostovanja uopće koje je moguće zamisliti, kod protivnika s kojim su u posljednje 4 utakmice imali samo jednu pobjedu… Znali su da će im trebati barem još dva gola, a ukupno su dotad u kvalifikacijama postigli njih 16 iz 9 utakmica!!
I sve to poništio je u samo deset minuta veličanstveni Leo. Jednoga dana kada ćete unucima pričati o tome kako nogomet više nije što je bio, prisjećat ćete se upravo ove utakmice, dobrih starih vremena kada ste živjeli u vremenu jedinog izvanzemaljca koji je hodao Zemljom…

Kada je Leo zakucao u rašlje za 3:1 u 62. minuti, Argentina je popustila, odlučila braniti stečeno i osluškivati rezultate s ostalih utakmica. Poklopilo im se sve što se moglo i na kraju su “gaučosi” završili na visokom trećem mjestu na ljestvici. Da je Čile Pobijedio u Brazilu, a Kolumbija u Limi, Messijev hattrick donio bi samo dodatne kvalifikacije protiv Novog Zelanda.

Međutim, dvostruki uzastopni prvaci Južne Amerike doživjeli su pravi potop u Sao Paulu, s tri gola u mreži od pobjednika južnoameričkih kvalifikacija završili su ciklus na potpuno neočekivanom šestom mjestu, što znači da u Rusiji nećemo gledati veličine poput Valdivije, Alexisa Sancheza, Vargasa…

Druga najzanimljiva utakmica noći odigrana je na Nacionalnom stadionu u Limi. Nakon prvih 45 minuta bez pogodaka, rasplet na ostalim utakmicama sugerirao je da Peruanci moraju jurnuti u nastavku po tri boda, jer su u tim trenucima bili i bez dodatnih kvalifikacija. Situacija se dodatno pogoršala kada je Bayernov James Rodriguez u 56. doveo Kolumbiju u vodstvo, no nekako istovremeno Brazil je ubacio dva brza pogotka, a dvadeset minuta kasnije Paolo Guerrero golčinu za izjednačenje.

U samoj završnici Peruanci nisu se drznuli poduzeti dovoljno rizika, naročito kada je krajem susreta u Asuncionu Venecuela povela protiv domaćeg Paragvaja i poprilično ih udaljila od Rusije. Odlučili su se za vrapca u ruci (5. mjesto i repesaž protiv Novog Zelanda), na oduševljenje Kolumbije koja je tim neriješenim osigurala plasman u Rusiju!

Paragvaj do kraja nije uspio preokrenuti, čak ni izjednačiti protiv najlošije momčadi kvalifikacija, pa je uz Čile završio kao najveći gubitnik večeri. Urugvaj i Bolivija odigrali su ljepoticu večeri s čak 6 pogodaka (raritet je da su sve postigli igrači iste momčadi!) u susretu koji je malo značio za konačan poredak i sudbine obiju momčadi. Luis Suarez s dva je gola potvrdio plasman Urugvaja na još jedno SP.