Grci suzili manevarski prostor Hrvatskoj

FIFA World Cup 7. lis 201722:17 > 22:44
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Cipar je očekivano poražen od svoje braće po nacionalnosti, što znači da će Hrvatskoj u Ukrajini trebati isključivo pobjeda ili sretno poklapanje rezultata s utakmicom u Velsu. Ili neko drugo čudo...

Mike Hewitt/Getty Images

Nakon večerašnjih utakmica u skupini H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko nogometno prvenstvo, potpuno je jasno kako izgledi Hrvatske da u ponedjeljak bez pobjede dohvati dodatne kvalifikacije za Rusiju nisu u sferi realnih. Naime, Grci su slavili na Cipru, iako je pogodak Sotiriua u 18. minuti djelovao pomalo romantično nasuprot tvrdnjama gotovo cijelog nogometnog-političkog svijeta koji je danas odrješito tvrdio kako ne postoji ni gram šanse da Grci ne slave u državi u kojoj 77% populacije sačinjavaju ljudi iste narodnosti!

Nažalost po hrvatsku nogometnu reprezentaciju, u samo 6 minuta izabranici Michaela Skibbea preokrenuli su i zadržali vodstvo do kraja utakmice. Na taj način preskočili su Bosnu i Hercegovinu na ljestvici skupine, ali što je za nas važnije, pojavili se na tablici drugoplasiranih reprezentacija s 13 bodova.

Problem je, međutim, što ih u posljednjem kolu na domaćem terenu očekuje šetnja do 3 boda, Gibraltar, što znači da će gotovo sigurno zadržati drugo mjesto, ostati ispred Hrvatske na tablici drugoplasiranih, a kockasti će u Kijevu morati ganjati pobjedu.

Postoji računica po kojoj bi Modrić i suigrači do dodatnih kvalifikacija mogli i u slučaju neriješenog, ali izgledi za takav rasplet nisu preveliki (primjerice, najrealnija opcija je da Vels i Irska odigraju 0:0, a mi i Ukrajinci 1:1 ili više, odnosno sve ostale varijante neriješenih u kojima bismo mi postigli gol više na svojem susretu). Kombinaciju u kojoj Slovačka ne pobjeđuje doma Maltu, dok istovremeno Škotska ne pobjeđuje u Sloveniji ne treba uzimati ozbiljno…

Spomenuta BiH tako je praktički otpala iz utrke za Svjetsko prvenstvo, iako je postigla čak 3 pogotka Belgiji na Grbavici, ali problem je što je primila 4 komada. Bosna je na poluvremenu imala vodstvo 2:1, ali u završnicu je ušla sa zaostatkom (2:3). Osam minuta prije kraja susreta, Dumić je izjednačio i probudio nadu domaćoj reprezentaciji, ali zastor je ponovno spušten samo dvije minute kasnije kada je Carrasco postavio konačnih 3:4.

U ostalim večerašnjim dvobojima Francuzi su prošli trijumfalno kroz Sofiju, Blaise Matuidi postigao je pogodak već u 3.minuti, pokazalo se presudan na utakmici, čime je Francuska povratila prvo mjesto na tablici ispred Švedske i u posljednjem kolu će tražiti pobjedu protiv Bjelorusije na domaćem terenu za potvrdu plasmana u Rusiju, dok će Šveđani na teško gostovanje kod Nizozemaca koji bi u toj utakmici trebali pobijediti sedam golova da zaskoče na drugo mjesto!.

Potonji su jedva slavili 3:1 u Borisovu, a pobjedu su ostvarili pogocima u samoj završnici (Robben 84. iz jedanaesterca i Depay u 93.).

U skupini B Švicarska nije posustala ni u svom devetom susretu, pobjedom u golijadi (5:2) protiv Mađarske zadržali su stopostotni učinak u cijelom kvalifikacijskom ciklusu, ali će za nekoliko dana na gostovanje u Portugal, što će biti izravan dvoboj za plasman na SP. Europski prvaci tri su boda iza Švicarske, ali i jedan pogodak u pogledu gol-razlike, stoga je jasno da će im u toj utakmici igrati samo pobjeda.
Izabranici Fernanda Santosa uz dosta muke slavili su u Andori samo 2:0.