Sada nas Azeri ne mogu iznenaditi

EURO 2. pro 201814:16 > 14:31
Richard Heathcote/Getty Images

Mađarska i Azerbajdžan su dva suparnika koja Hrvatska mora svladati bez problema

Mađarska

ELO renking: 55

FIFA renking: 21

Nogomet i sjeverni susjedi? Sve je nažalost po Ungare ostalo daleko zakopano u prošlom stoljeću. Gyula Grosics, Jeno Buzanszky, Mihaly Lantos, Jozsef Bozsik, Gyula Lorant, Jozsef Zakarias, Laszlo Budai, Sandor Kocsis, Nandor Hidegkuti, Ferenc Puškaš, Zoltan Czibor.Ili u prijevodu “Laka konjica”.Tu momčad vjerojtano netko od vas i zna, ne vjerujem da poznate današnjih jedanaest koji nose dres Mađara. Ponekad me hrvatska košarka sve više podsjeća na mađarski nogomet, postoji strah da se više nikada nećemo vratiti na te pozicije.

Mađari su za razliku od nas ulagali u posljednjem desetljeću u infrastrukturu, očito svjesni da se više nikada neće razviti u veliku reprezentaciju. Za razliku od njih, Hrvatska je viceprvak svijeta, daleko od infrastrukture, ali s neiscrpnim izvorom talenata. Hrvatska i Mađarska su igrale 10 puta a omjer je 6 pobjeda, 3 remija i samo jedan poraz vatrenih.

Na mađarsku nas podsjećaju Futach i Gyurcso, dva nogometaša koji su dio karijere proveli u Splitu. No, osim lijepih Splićanki i HNL, Futach će zapamtiti i tešku Torcidinu ruku. Trenutni izbornik je Marco Rossi (54), nekadašnji nogometaš Sampdorije, Torina i Eintrachta iz Frankfurta. Dugo je kao trener radio u Mađarskoj, pa na kraju dobio prigodu voditi reprezentaciju.

Azerbajdžan

ELO renking 106

FIFA renking 107

Posljednje izvučena reprezentacija u našoj skupini je Azerbajdžan koji se nikada nije plasirao na veliko natjecanje. Hrvatska je u ‘naftnom polju’ kiksla. Robert Prosinečki, bivši izbornik je namjestio pušku Niki Kovaču. Završilo je 0:0. Prosinečki je u toj još uvijek nogometno egzotičnoj zemlji uveo red, momčad je igrala vrlo dobro, ofenzivno.

– Najveći problem te reprezentacije i nogometa u cijelini je što nema zanimanja. Publika jednostavno nije zaluđena za nogometom i zbog toga neće nikada napraviti ozbiljniji pomak. Što se tiče ljudi iz saveza tu je sve bilo super i više nego korektno – pričao nam je Prosinečki u trenucima kada je bio izbornik.

Iako je nerealno da naprave neki ozbiljniji pomak, osim neugodnog putovanje (čitaj: predugog) to je reprezentacija protiv Koje bi Dalićeva reprezentacija trebala osvojiti šest bodova. U upravo završenoj Ligi nacija Azerbajdžan je bio drugi iza Kosova, a bolji od Farskih otoka i Malte. nisu se uspjeli plasirati u treći jakosni razred. Izbornik je Gurban Gurbanov (42) igrao je za Neftçi, Qarabaq, a danas je i trener tog kluba. Jedini igrač u ovom trenutku koji igra izvan Azerbajdžana u nekom europskom prvoligašu je Pavel Pašajev i igra za ukrajinsku Oleksandriju na poziciji stopera. Ostatak društva u Quarabagu, koji je igrao u Ligi prvaka, nekoliko puta i u Europskoj ligi.