UEFA prezentirala novu Ligu Nacija

EURO 11. lis 201713:56 > 14:10
Getty Images/Harold Cunningham

Od rujna 2018. godine pa sve do lipnja 2019. godine, 55 europskih reprezentacija sudjelovati će u novom natjecanju UEFA-e pod nazivom Liga Nacija

Liga Nacija koju UEFA pokreće od rujna 2018. godine trebala bi zamijeniti prijateljske utakmice zbog kojih su mnogi klubovi često protestirali. Novo natjecanje uključuje svih 55 članica UEFA-e, podijeljeno u četiri jakosne lige.

Tko će ići u koju ligu saznati će se na osnovu UEFA-ina koeficijenta reprezentacija nakon završenih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Lige A i B imati će po 12 reprezentacija, C liga 15, a D posljednjih 16 reprezentacija po navedenom koeficijentu.

Lige A i B koje će sadržavati najjače europske reprezentacije podijeliti će se u četiri skupine po tri momčadi. Liga C će imati jednu grupu od tri ekipe, te tri gupe po četiri reprezentacije. Konačno liga D imati će četiri skupine po četiri momčadi. Natjecanje se igra dvokružno između rujna i studenog, a reprezentacije će igrati, ovisno o broju momčadi u skupinama, od četiri do šest utakmica u tom razdoblju.

Pobjednici grupa u skupini A plasirati će se na Final Four koji će se održati u lipnju 2019. godine, a domaćin će biti jedna od te četiri države. Najslabije, odnosno posljednje plasirane reprezentacije u svakoj skupini ispadaju u niži rang, dok iz drugih skupina najbolji se uzdižu u viši rang.

Liga Nacija imati će implikacije i za nastup na Europskom prvenstvu 2020. godine koji će se prvi put u povijesti igrati u čak 13 zemalja domaćina, a nikome nije garantiran nastup, tako niti domaćinu, odnosno branitelju naslova. Ponovno će sudjelovati 24 reprezentacije. Sve će momčadi biti podijeljene u skupine s po pet ili šest reprezentacija, a prva dva iz svake skupine izboriti će plasman na europsku smotru.

Slobodnih će ostati četiri mjesta, a tu u igru ulazi Liga Nacija. Pobjednik svake grupe u ligama ulazi u dodatne kvalifikacije za prvenstvo Europe, oni će igrati svojevrstan final four. Ta završnica će se igrati u ožujku 2020. godine, svega tri mjeseca prije početka Europskog prvenstva.

Hrvatska je trenutno u trećoj jakosnoj skupini A lige zajedno s Poljskom, Islandom i Nizozemskom.

Ždrijeb Lige Nacija održati će se 24. siječnja 2018. godine u malom švicarskom gradiću Ecublens.