Dvoboj u St. Etienneu kao upozorenje

EURO 30. stu 201919:31 > 20:01
Justin Setterfield / Staff

Drugi protivnik protiv kojeg će Hrvatska igrati je Češka. Pogled na jednog od hrvatskih protivnika.

Kada pomislite na reprezentaciju Češke, sigurno mislite da se radi o ne baš tako uspješnoj reprezentaciji. Prije osamostaljenja, reprezentacija Čehoslovačke je 1976 osvojila Europsko prvenstvo, predvođena legendarnim Antoninom Panenkom i Zdenekom Nehodom. Od svog osamostaljenja, Česi su se samo jednom plasirali na Svjetsko prvenstvo, 2006. u Njemačkoj, na kojem nisu bili pretjerano uspješni osvojivši samo tri boda u grupi.

Na Europskim prvenstvima Česi su bili kudikamo uspješniji. Na prvom Europskom prvenstvu otkada su nezavisna država, Česi su osvojili čak drugo mjesto i iznenadila cijeli nogometni svijet. Malo tko je očekivao tako kvalitetne nastupe te reprezentacije, ali Karel Poborsky i Pavel Nedved predvodili su svoju reprezentaciju do povijesnog uspjeha.

Češka nije tu stala, nakon ispadanja sa Eura u grupi 2000. godine, četiri godine kasnije na novom Euru također su ostvarili povijesni uspjeh svoje države – treće mjesto i brončanu medalju. Imala je ta reprezentacija jako puno kvalitetnih igrača stoga taj rezultat ni ne čudi. Petr Čečh, Zdenek Grygera, Vladimir Šmicer, Pavel Nedved, Jan Koller, Tomaš Rosicky bili su najbolji igrači reprezentacije, radilo se o kombinaciji mladih nadolazećih talenata, igrača na svom vrhuncu i onih iskusnih koji su imali iskustva na većim natjecanjima. Od tada, najbliže što su došli tome bilo je u 2012. godini na Euru kada su završili kao 6. reprezentacija nakon ispadanja u četvrtfinalu.

Prvi put hrvatska i češka reprezentacija su odmjerile snage na Kupu kralja Hassana u Maroku u prosincu 1996. godine, a utakmica je završila 1-1, pa je pobjednik razriješen izvođenjem kaznenih udaraca, a naša reprezentacija je pobijedila 4:1. U drugom susretu u veljači 2011. Hrvatska je u Puli pobijedila 4-2 uz dva gola Nikole Kalinića, te po jednog Eduarda i Ive Iličevića. Za Čehe su zabili Tomaš Rosicky i Tomaš Sivok.

Hrvatskoj reprezentaciji Česi su malo bolje poznati od Eura 2016. godine kada su u utakmici grupne faze uspjeli izvući remi protiv Vatrenih. Konačan rezultat bio je 2-2, a utakmicu su obilježili i neredi hrvatskih navijača na tribinama. Igrali su Vatreni sjajno, poveli su 2-0 i činilo se kao da će sve biti gotovo. Martin Škoda zabio je u 76. minuti za 1-2, a nekoliko minuta nakon toga krenuli su neredi koji su uzrokovali desetominutni prekid. Nakon toga u 89. minuti Česi dobivaju jedanaesterac iz kojeg Tomaš Necid pogađa i donosi Češkoj izjednačenje.

Jedno je sigurno, Češku se nikako ne smije podcijeniti i imperativ za Hrvatsku je da ih svati što ozbiljnije kako se 2016. ne bi ponovila.