Nije bilo jednostavno, ali mladići izborili Euro!

Reprezentacija 15. lis 201820:30 > 20:31
Printscreen

Hrvatska nogometna U-21 reprezentacija izborila je plasman na Europsko prvenstvo koje će se iduće godine održati u Italiji i San Marinu nakon što je u susretu zadnjeg kola skupine 1 na gostovanju pobijedila San Marino sa 4-0 i tako potvrdila prvu poziciju na ljestvici.

Golove za pobjedu hrvatske vrste zabili su Alen Halilović (48), Nikola Vlašić (53), Filip Uremović (61) i Petar Bosančić (68).
Nakon domaće pobjede nad Grčkom u Puli (2-0), mlada hrvatska vrsta je preuzela vodeću poziciju na ljestvici i za odlazak na EURO trebala joj je pobjeda u Serravalleu. Bila je to prilika koju odabranici Nenada Gračana nisu propustili i uvjerljivom pobjedom potvrdili su prvu poziciju.

Hrvatska je tako natjecanje u skupini završila na prvom mjestu sa 25 bodova koliko ima i Grčka, no odabranici Nenada Gračana su bili bolji u međusobnom skoru.

Hrvatska će u Italiji i San Marinu treći put sudjelovati na Europskom U-21 prvenstvu, no prvi nakon 14 godina posta. Posljednji put mladi hrvatski nogometaši su sudjelovali na europskoj smotri 2004. u Njemačkoj gdje su osvojili posljednje mjesto u skupini. Bila je to generacija koju su predvodili Darijo Srna, Niko Kranjčar, Eduardo da Silva i Danijel Pranjić.

Grupu nismo prošli niti u premijernom nastupu 2000. godine u Slovačkoj gdje smo također bili posljednji u skupini. Tu momčad predvodili su Stipe Pletikosa, Igor Tudor, Tomo Šokota i Boško Balaban. Zanimljivo, u šest utakmica koje je Hrvatska odigrala na europskim U-21 prvenstvima nemamo niti jednu pobjedu uz dva remija i četiri poraza. Nadamo se kako će Nikola Vlašić, Josip Brekalo, Ivan Šunjić i društvo ipak biti bolji.

Hrvatska je protiv San Marina dominirala u prvom poluvremenu, ali nije uspjela probiti suparničku obranu. Najbolju priliku u prvih 45 minuta imali su domaćini koji su u 36. minuti pogodili vratnicu, a udarac je uputio Jacopo Raschi.

Srećom, u nastavku susreta Hrvatska je proradila. U 48. minuti zabio je Alen Halilović na asistenciju Jospia Brekala, a pet minuta kasnije zabio je i Nikola Vlašić. U 61. minuti pogodak je postigao i Uremović, a golijadu je nastavio Bosančić u 68. minuti.

Na EP-u će nastupiti 12 reprezentacija. Domaćin Italija i devet pobjednika skupina, dok ćemo preostala dva putnika na EURO doznati nakon dodatnih kvalifikacija u kojima će sudjelovati četiri najbolje drugoplasirane ekipe iz devet skupina.