Postavili se odvažno pa dobili povijesnu lekciju!

Reprezentacija 11. ruj 201822:04 > 22:13
Denis Doyle/Getty Images

Ono što je najavljeno u prijateljskoj utakmici protiv Portugala, u potpunosti se ostvarilo na ružnom debiju Hrvatske u Ligi nacija. Srebrna reprezentacija sa Svjetskog prvenstva do nogu je potučena na gostovanju kod Španjolske.

Mazohisti među vama tijeka utakmice i Sportklubova komentara iste mogu se prisjetiti na ovoj poveznici.

Konačni 6:0 uvjerljivo je najteži poraz koji je ijedna hrvatska selekcija ikada doživjela, a po uvodnih dvadesetak minuta nismo mogli ni sanjati da će rasplet biti toliko gorak.

Hrvatska je tada, naime, djelovala vrlo opasno, aktivni, visoki presing stvarao je ogromne poteškoće domaćinima u Elcheu, a u dva navrata s desne strane kroz tranzicijsku igru otvorile su se ogromne šanse pred de Geom.

Najprije je promašio Santini, a nekoliko minuta potom i Ivan Perišić, nakon fantastičnog zabijanja u kazneni prostor sa svoje lijeve krilne pozicije.

Španjolska je do prvog pogotka u 24. minuti imala samo jednu ozbiljniju situaciju, no tada je na scenu stupila genijalnost Sergija Ramosa koji je fenomenalnom, zaista rijetko preciznom loptom – koja je preletjela barem 40 metara – u trepavicu pogodio Carvajala, gotovo uz samu desnu aut-crtu.

Lako je pritom bilo uprijeti prstom u Pivarića koji je zakasnio u blok bočnom igraču Reala i Furije, ali činjenica je da je Ramos odigrao fantastičan potez i uhvatio hrvatsku obranu u kretanju.

Carvajal je fantastično reagirao, unutarnjim dijelom kopačke sjajno pronašao glavu Saula, kojega Brozović nije ispratio, a posljedica je bila najbolnija moguća. Pogodak za vodstvo domaćina u trenucima kada je Hrvatska bila znatno opasnija!

Nakon izuzetno riskantnog početka utakmice, Dalićeva momčad počela je drukčije igrati, povukla se i odustala od presinga, a posljedica je bila očita: Španjolska je mogla nesmetano dolaziti s posjedom na našu polovicu, no sljedeća dva pogotka ipak nisu bila posljedica nekih velikih sustavnih pogrešaka.

Najprije je došlo do pogrešne predaja u našoj posljednjoj liniji, loptu je prihvatio Marco Asensio, povukao je metar-dva, s dvadesetak metara udaljenosti ‘cimnuo’ Kalinića u jednu stranu pa opalio u drugu, neobranjivo, u malu mrežicu!

Samo dvije minute kasnije Asensio, koji do večeras u 16 nastupa niti jednom nije postigao gol za Španjolsku, potvrdio je da je ovo njegova večer. Opalio je iz vrlo teške pozicije s kranje desne strane na vrhu šesnaesterca, pogodio gredu, od iste se lopta odbila u leđa Kalinića i to je već bilo nedostižnih 3:0 u 35. minuti!

Nakon toga hrvatska igra u potpunosti se raspala, a to je posebno bolno bilo gledati u nastavku utakmice. Unatoč očekivanjima, tijekom velike stanke Zlatko Dalić nije napravio niti jednu zamjenu, nije unio red u linije, a posljedica je bila igra domaće momčadi “na zahtjev”.

Stvarali su prilike kako su htjeli, vrlo lijepo kombinirali uz pregršt atraktivnih poteza… Budimo pošteni, potpuno su se poigravali s nemoćnom i rastrojenom hrvatskom reprezentacijom.

Pogotke u drugom poluvremenu postizali su Rodrigo (49.), Ramos (57.) i Isco (70.).