Ekskluzivno na Sportklubu UŽIVO: Uefina Liga nacija

Reprezentacija 22. sij 201820:29 > 20:45
sport klub

Iako se nalazimo u mjesecu kvalitetnih sportskih događanja (Australian Open, SP u rukometu, playoff američkog nogometa), bliži se ždrijeb jednog vrlo zanimljivog UEFA-inog projekta. Prvi put u povijesti susrest ćemo se s ovakvim tipom natjecanja – Uefinom Ligom nacija. Piše: Petar Bezinović

Najnoviji i jedan od najambicioznijih projekata Uefe, imat će svoju pretpremijeru u srijedu kada će se održati svečano izvlačanje skupina u Lausanne-i (12.00) , a Sportklub će prenositi cijeli događaj, počevši sa studijskom emisijom od 11.15.

Što je liga nacija?

Radi se o novom natjecanju u kojem bi umjesto igranja međunarodnih prijateljskih utakmica i dodatnih kvalifikacija za Europsko prvenstvo, koje su često pod udarom kritika, najčešće uzrokovane ozljedama igrača, snage odmjerilo 55 europskih država podijeljene u četiri skupine odnosno lige. Umjesto igranja dodatnih kvalifikacija, koristit će se drugačiji model turnira.

Koncept

Liga nacija sastoji se od 55 reprezentacija podjeljenih u 4 lige po tri ili četiri momčadi. Njih 12 u ligama A i B, 15 u ligi C, a 16 u ligi D. Svaka liga određena je prema FIFA-inom koeficijentu po završetku ovogišnjih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. U ligi A međusobno će se odmjeravati najbolje momčadi Europe, dok će se u ligi D naći najlošije momčadi. Svaka liga podijeljena je u 4 grupe. Pobjednici ovih grupa će se plasirati u viši ligu, a najlošija reprezentacija iz svake grupe bit će kažnjena ispadanjem u nižu ligu. Četiri pobjednika grupa iz lige A igrat će Final Four (polufinale) po knock-out sistemu. Za prelazak u jaču ligu potrebna je minimalno godina dana, tako da je put do osvajanja za reprezentacije iz lošijih skupina izrazito težak.

Zamjena za dodatne kvalifikacije

Na Europsko prvenstvo 2020. trebaju se plasirati 24 momčadi. 20 reprezentacija svoj će put tražiti preko regularnih kvalifikacija što znači 10 grupa iz koje se plasiraju prve dvije selekcije, dok će se preostale 4 reprezentacije pokušati plasirati kroz Ligu nacija. Pobjednici grupa iz svih liga međusobno će igrati playoff umjesto dosadašnjih dodatnih kvalifikacija. 16 reprezentacija se bori za plasman, a pobjednik svake lige osigurava svoj nastup na EURU.

Vrijeme i mjesto održavanja

Ovogodišnje izdanje Lige nacija započet će dva mjeseca nakon svjetskog prvenstva, 6. rujna 2018. Utakmice „grupne faze“ igrat će se još dva naredna mjeseca, u listopadu i studenom, dok je termin Final Foura 5. lipnja 2019, a finale četiri dana poslije, 9. lipnja. Playoff za Europsko prvenstvo održat će se krajem ožujka 2020. Svaka će momčad odigrati tri ili četiri utakmice, ovisno o broju ekipa u grupi. Ždrijeb se održava u srijedu, 24.1. 2018. u Laussani gdje će Hrvatska saznati svoje protivnike. Mjesto natjecanja nije fiksno tako da će ekipe igrati jednu utakmicu kod kuće i u gostima, a u playoffu domaćinstvo će biti određeno ždrijebom.

Hrvatska

Hrvatska je trenutno 11. reprezentacija lige A i nalazi se u naslabijoj jakosnoj skupini lige A gdje su još Poljska, Nizozemska i Island protiv kojih Hrvatska ne može igrati. U prvoj jakosnoj skupini nalaze se Njemačka, Španjolska, Portugal i Beligija, dok su u drugoj Francuska, Italja i Švicarska. Hrvatska će s po jednom ekipom iz svake skupine tvoriti jednu grupu u ligi A .