Dalić je predvidiv, s ovim modernim igračem neće biti!

Reprezentacija 14. stu 201917:52 > 18:09
Harry Trump / Stringer

Ako bi Dalić usvojio ovu ideju, Hrvatska bi u isto vrijeme na terenu imala dva vrlo moderna krilna igrača sposobna zabadati se u sredinu koji imaju vrlo opasan udarac i koji otvaraju prostor za uredovanje drugih naših veznih igrača, prije svega Vlašića i Kovačića, ovisno o njihovom pozicioniranju.

Mislav Oršić prvi je poziv za reprezentaciju dobio ovoga rujna, pred utakmicu sa Slovačkom. Istu je proveo na klupi, a u sljedećoj, protiv Azerbejdžana, dobio je tek pet minuta na samom kraju. Utakmice protiv Mađarske u Splitu i Walesa odgledao je s klupe, tako da se može reći kako mu Dalić još nije dao povjerenje koje, smatramo, zaslužuje.

Zašto to mislimo, možda će najbolje potvrditi analiza koju smo, uz neke dodatke, transkribirali s ovog fantastičnog videozapisa kojeg nemojte propustiti pogledati!

Mislav Oršić u Dinamo je došao iz Južne Koreje, a Nenadu Bjelici nametnuo se od prvog dana i otad je neizostavni član prve postave na poziciji lijevog krila.

Odnedavno je postao reprezentativac, a zašto je to potpuno zasluženo, pročitajte u nastavku.
Primarno, Oršić se kao krilni igrač orijentira na napadanje preko krila koristeći kombinaciju brzine i tehnike kako bi kreirao situaciju za ubačaj ili izravni udarac na gol.

Glavne prednosti u fazi napada
Prošle sezone bio je ispodprosječan dribler (52% uspješnosti, prosjek 56% na krilu), ali ne treba donositi širi zaključak jer je odigrao samo 48% minuta.
Dodavački je bio osjetno iznad prosjeka: 2,6 ključnih dodavanja (prosjek 1,4) te 4,1 dodavanja u 16m (prosjek 3,5). Od dolaska u Dinamo skupio je više od 10 asistencija, najčešće probijanjem boka i kasnijim ubacivanjem, no to nije jedini način.

Clive Brunskill / Staff

Utjecaj Oršićeve igre po krilu vidio se i u Europi kada bi ulaskom u sredinu skupljao obranu i potpuno otvarao lijevu stranu, što bi koristili suigrači.

Iako je njegova primarna pozicija blizu aut crne, zna se često uvući u sredinu te ponuditi kao opcija za dodavanje. Polivalentnost na protivničkoj polovici jedan je od razloga zašto je danas odličan igrač. Uostalom to su osobine modernih krilnih igrača, tzv. uvrnutih krila

Njegova igra između linija također je izvrsna, kada se bek postavi visoko, Oršić nerijetko zauzima poziciju u srednjem dijelu terena, stvarajući tako dodatni pritisak i na protivničke zadnje vezne igrače.
Oršićev zaštitni znak postali su ulaski u sredinu i udarci iz udaljenosti. Velika njegova kvaliteta je što se često može naći u prilici, a posebno je važno što je sam može stvoriti. Udarac na jaču nogu je jedna od odlika modernih krila i to mu daje dodatnu vrijednost.

Odličan i u obrani
U fazi obrane, njegovu ulogu treba podijeliti u nekoliko kategorija. Prva je visoki i srednji blok te presing.
U jačim utakmicama često se spušta pomoći beku. U Europi prošle sezone imao je 24/36 oduzetih lopti po čemu je bio drugi u Dinamu. Tome je dodao 7 presječenih, 12 blokova i 10 otklonjenih opasnosti. Njegova prisutnost u obrani olakšavala je posao suigračima i to je jedan od razloga zašto je Bjeličin eksperiment s njim na lijevom beku uspio.

Ryan Pierse / Staff

ZAKLJUČAK AUTORA TEKSTA: Dalić više nema što čekati!
Iz navedenog, ali i iz opažanja prosječnog pratitelja nogometa i GNK Dinama, jasno je kako je riječ o izuzetno kvalitetnom nogometašu, što su prepoznali i zaljubljenici u ovu igru diljem svijeta. Pa čak i EA Sports, tvrtka kreator nogometne uspješnice Fifa, koja mu je ovog tjedna povećala ocjenu sa 73 na 82, a odmah je zavladala pomama za njime među igračima ove super popularne igre!

Iako ga izbornik Hrvatske nije praktički još uopće koristio, možda je došlo vrijeme da krene u drugom smjeru. Nekoliko je razloga za to:

1. Dalićeve postave uglavnom su vrlo predvidljive. Tako se, naravno, povećava uigranost formacije i sigurnost igrača, ali i olakšava skauting protivnicima te taktičko zaustavljanje naših najjačih aduta.

2. Jedna od jačih opcija Hrvatske na poziciji desnog krila u sustavu 4-2-3-1, od kojeg Dalić rijetko odstupa, je Ante Rebić. Međutim, on ne igra dobro u posljednje vrijeme, pače, skoro uopće ne igra u Milanu. Njegova forma je vrlo upitna, a u presudnoj utakmici kvalifikacija potrebno je koristiti samo najspremnije.

3. Josip Brekalo već je nekoliko puta igrao na poziciji desnog krila i odigrao je dobro, međutim može se raspravljati o njegovom doprinosu obrani.

4. Ivan Perišić nezamjenjiv je na lijevoj krilnoj poziciji, ali u Bayernu i Interu često je znao držati desnu stranu i opet biti jednako opasan!

Zbog toga je, mišljenja smo, potrebno ozbiljno razmisliti o preusmjeravanju Perije na desnu stranu te ubacivanju Oršića na lijevu. Tada bi Hrvatska u isto vrijeme na terenu imala dva vrlo moderna krilna igrača sposobna zabadati se u sredinu koji imaju vrlo opasan udarac i koji otvaraju prostor za uredovanje drugih naših veznih igrača, prije svega Vlašića i Kovačića, ovisno o njihovom pozicioniranju.

Više od toga, bilo bi to svojevrsno taktičko iznenađenje za Slovačku, koja to ne bi očekivala, a dojma samo da u posljednje vrijeme Zlatko Dalić i stožer ponajviše padaju možda baš u tom segmentu – prevelikoj predvidivosti!

Što vi mislite o ovoj postavi Hrvatske za Slovačku, kažite u anketi?

sk/fifa 19