Večeras je naša fešta, Hrvatska pred vratima Eura

Reprezentacija 10. lis 201919:00 > 19:12
Ryan Pierse / Staff

Hrvatska je u fantastičnom prvom poluvremenu pomela Mađare po splitskom jugu. Modrić je načeo, a Bruno Petković dokrajčio sjeverne susjede

Hrvatska je u veličanstvenom ambijentu na Poljudu stigla do 3:0 pobjede. Modrić i dva puta Petković za otvaranje vrata eura. Split, bez Hajduka, bez Torcide pobrinuo se da ozračje u utrobi poljudske školjke bude fantasatično. Više od 30 tisuća gledatelja dočekalo je viceprvaka svijeta, a niti jedan se zvižduk nije čuo kada je intonirana himna Mađarske. Hrvatska je krenula u tamnim dresovima, u ovim istim u kojim je stigla do finala SP-a u Rusiji.

Igrala se 3. minuta, Modrić je završio prvu akciju jednim udarcem iznad gola. U sljedećoj akciji lijepo je s desne strane ušao Perišić i njegov je udarac završio u rukama mađarskog golmana. U 5. minuti Luka Modrić je ukrao jednu loptu neopreznom Orbanu  i sam izašao prema mađarskom golu i tu nišra nije mogao Gulacsi. Poljud je eruptirao, a Hrvatska je povela – 1:0!

Hrvatska je bila brza, moderna, okomita, silno motivirana da uzvrati Mađarima za poraz u Budimpešti, a naravno i da osvoji tri boda kojima bi se posve približili plasmanu na Euru 2020. godine. U boj, u boj – grmjelo je s poljudskih tribina, a Hrvatska je stalno stremila prema sjevernom poljudskom golu. U 18. minuti Kleinheisler je dobio žuti karton zbog rušenja Modrića na desnoj strani. Poljudom se ori “Luka! Luka!”, a Hrvatska ima dobru priliku iz slobodnjaka iskosa s desne strane. Lukin ubačaj Petković nije uspio kvalitetno uputiti prema golu.

Mađari su u 22. minuti izveli dva kornera u nizu, ali niti jedan taj pokušaj nije bio posebno opasan za golmana Domagoja Livakovića. Hrvatska je do 2:0 stigla nakon sjajnog prodora Rebića po lijevoj strani, povratna lopta, a onda Petković u maniri Romaria, brazilski, fantastično petom za novo veliko slavlje na tribinama. Kakav genijalni potez Brune Petkovića!

Mađari su nakon nokdauna u prvih pola sata ipak malo došli k sebi. Vida je dobio žuti karton nakon prekršaja na Szalaju. Još jedan pokušaj prema našim vratima, ali nije to bilo ništa opasno. Perišić je ubacio loptu u 42. minuti, Kadar je zakasnio, a Petković je loptu ugurao u mrežu. Čarobno poluvrijeme za momčad Zlatka Dalića i Brunu Petkovića. Kolega je domentno – ako je do ove utakmice vrijedio 5 milijuna eura, sada vrijedi 15.

Tamo gdje su završili hrvatski igrači su nastavili. U 54. minuti je pao Rebić i Orsato je dosudio kazneni udarac. Perišić je uzeo loptu, no Gulacsi ga je pročitao i obranio mu kazneni udarac. A nakon toga je sudac Orsato isključio igrača Osijeka Laszla Kleinheislera. Nismo zabili gol, ali sada Hrvatska uz 3:0 ima i igraća više. Perišić je napustio igru, Dalić je u igru poslao Brekala.

Igru je napustio Luka Modrić uz ovacije 32.110 gledatelja koji su došli na povratničku utakmicu u Split. Umjesto njega je u igru ušao Mateo Kovačić. I Rakitić je izašao, Nikola Vlašić je ušao uz novu porciju oduševljenja na stadionu.

Hrvatska je još jednom pokazal svoju klasu, viceprvak svijeta je u sjajnoj atmosferi, u ozračju kakvu zna stvoriti Split i njegova publika odigrala fantastično poluvrijeme. Bilo je to dosta za nova tri boda. U nastavku pamtimo promašeni kazneni udarac, ali već je to palo u zaborav.

Hrvatska u kvalifikacijama za Euro 2020. ima 13 bodova, Slovačka 10, Mađarska 9, Wales 7 s utakmicom manje i Azerbajdžan na dnu s 1 bodom. Na Euro sigurno idu prve dvije reprezentacije.