Iago Aspas – neokrunjeni kralj Viga i Galicije

Primera 23. tra 201915:57 > 16:04
Photo by Octavio Passos/Getty Images

Messi? - On bi bio Lamborghini. Ronaldo? - Tu govorimo o Porscheu 63 GT3 Aspas? - Ha, on je poput Volkswagen Golfa

Antologijska izjava, a autor je tema današnje rubrike. Tako je naime jednom prilikom protekle sezone reagirao Iago Aspas na pitanje koja je razlika između Messija, Ronalda i njega. Ovaj skromni tridesetjednogodišanjak iz Moane u Galiciji sigurno nikada neće imati status planetarne zvijezde, ali ono što radi ove sezone sa Celtom, točnije što Celta radi bez njega, u ovom se stoljeću svrstava u možda najveću ovisnost o jednom čovjeku. A taj je čini se rođenjem postao spasitelj nebesko plavih iz Galicije.

Kada je tek počinjao seniorsku karijeru u prvoj momčadi Celti, Aspas je u utakmici 40. kola Segunde (druga liga) sjedio na klupi protiv Alavesa. Bila je sezona 2008/09, a Celti je prijetilo ispadanje u treću ligu. Utakmica s Alavesom je bila ona koju popularno zovemo susret za 6 bodova. Na tablici je Celta bila 18., a Alaves 19. Razlika je bila 3 boda, a iz lige su ispadala 4 kluba na kraju sezone, od 19. – 22. mjesta. Eusebio Sacristan, tadašnji trener Celte, uveo Ga je u igru nakon sat vremena kod 0-0, a njegovim je pogotkom Celta povela 1-0, što je na dvije minute do kraja poništio Juanjo zabivši za 1-1. No samo minutu kasnije ponovno se pojavio Aspas, zabio još jedan gol i tako odveo Celtu na 6 bodova prednosti ispred glavnog rivala i praktično svojim golovima osigurao opstanak u Segundi. I to u svojoj prvoj utakmici sezone, budući je najveći dio prvenstva proveo igrajući za Celtinu B momčad u trećoj ligi.

Ubrzamo film 10 godina unaprijed i imamo svojevrsno ponavljanje tog susreta s Alavesom. S time što se sada Aspas vraća nakon višemjesečne pauze uzrokovane ozljedom, a njegov klub iz djetinjstva igra protiv Villareala, jednog od glavnih konkurenata za opstanak u ligi. Aspas opet zabija dva pogotka i donosi klubu novu nadu, a po završetku utakmice biva preplavljen emocijama te ne može suzdržati navrele suze. Kadar koji će obići i ganuti svijet.

I dok je scenarij te jedne utakmice gotovo identičan, predgovor i sredina skoro da ne mogu biti različitiji. Prije 10 godina Celta je došla u onakvu situaciju ni ne znajući kako bi bilo da je Aspas igrao od početka sezone, znaju samo kako su izgledala zadnja 3 kola kada je igrao. Ove sezone znamo jako dobro kako ide Galicijcima bez svog talismana, a evo brojki: 8 pobjeda, 7 poraza i 7 remija s Aspasom u momčadi, dakle ništa posebno; ALI, 1 pobjeda, 1 remi i 9 poraza bez Aspasa?! – Dakle 31 bod s njim, 5 bez njega. Poprilično dramatičan efekt.

Leo Messi je Lamborghini, definitivno, ali ako je najbolji igrač utjelovljenje čitave momčadi, Barcelona bez Messija je još uvijek neki skupocjeni automobil, možda ne ekstravagantna jurilica poput Lamborginija, ali onda barem neki jeftiniji Ferrari. To smo vidjeli ove sezone, kada su i bez svog najboljeg igrača pobijeđivali vrlo jake protivnike (Real i Inter npr.). Oduzmite Aspasa Celti i dobili ste traktor. I to u najboljoj varijanti, jer ponekada djeluju poput bicikla ili pješaka. Dakle ako je Iago Aspas Golf, onda je to najbolji Golf ikad proizveden.