Što se dogodilo Realu i Barceloni?

Primera 16. lis 201822:06 > 22:35
Gonzalo Arroyo Moreno, Getty Images Sport

Nakon 8 odigranih kola u španjolskoj prvoj ligi stvari nikada nisu bile ovako tijesne i interesantne. Unutar prvih 6 klubova na ljestvici razlika je samo 2 boda, a to znači da bismo ove sezone mogli gledati jednu od najizjednačenijih u zadnjih 10-ak godina. Barem se tako nadamo...

Danas ćemo se pokušati fokusirati na činjenice i brojke, jer upravo tu leži razlog velikog entuzijazma svih onih kojima je prekipjela predvidljiva vladavina španjolskih moćnika, te su nakon prva dva mjeseca Primere uzbuđeniji nego prijašnjih sezona, budući da ovakav rasplet nakon 8 odigranih utakmica još nije viđen otkako je uvedeno pravilo da pobjeda donosi 3 boda, a neriješeni ishod 1 bod.

Podsjetit ćemo se ovdje kakvo je stanje na ljestvici, a pritom i napomenuti da danas pišemo o vrhu lige, dok ćemo posvetu onom skromnijem dijelu ostaviti za koji drugi termin. Top 6 izgleda ovako: 

 1. Sevila ……………..16                                                                                                                

 2. Barcelona…………15                                                                                                              

 3. Atletico Madrid…..15                                                                                                                  

 4. Alaves………………14                                                                                                                  

 5. Real Madrid………14                                                                                                                

 6. Espanyol…………..14

E sad, ovdje stvari postaju interesantnije, posebno kada se stave u kontekst nekih prijašnjh sezona, naročito onih kada se prvenstvo osvajalo sa skoro 100 bodova. Idemo redom. Ovakav sustav bodovanja, sa 3 boda po pobjedi, u Španjolskoj je implementiran od sezone 95/96. U ovih preko 20 sezona od tada, nikada nije bilo ovako zgusnuto nakon osam kola, sa samo 2 boda razlike između prvog i šestog na tablici. Čak niti u godini kada je senzacionalni Getafe bio vodeći nakon 8 utakmica (06/07), niti onda nismo imali toliko malo razmaka.

Nadalje, nikada lider nije imao samo 16 bodova poslije ovoliko utakmica. Prošle smo sezone imali prvih 5 klubova sa 16 ili više bodova. Ako se nastavi ovakva dinamika osvajanja bodova, dakle 2 po kolu, imat ćemo prvaka sa 76 bodova. Posljednje takvo prvenstvo je bilo ono već spomenuto 2006/07, a prvak je sa baš 76 bodova bio Real Madrid. I za kraj ovog odlomka, nakon sada već famoznih 8 odigranih utakmica, ali u svakoj od 88 sezona, Sevilla je samo jednom bila na čelu kolone. Dogodilo se davne 1945/46, u sezoni kada su osvojili jedan i jedini naslov prvaka Španjolske, a ni tada razlika između njih i 6. na tablici nije bila ovako mala, iako se pobjeda vrednovala sa 2 boda.

Rekli smo da nećemo, ali bacimo samo malo oko i na kraj tablice. Tamo je danas dvojac Rayo i Huesca sa 5 bodova, dakle 11 manje od lidera, dok je recimo prošle sezone 11 bodova bila razlika između prvog i desetog na tablici (Barcelona 22, Celta 11). Stoga ne čudi da je u odnosu na prošlu sezonu ove promijenjen samo 1 trener (Huesca), dok je u prošloj u ovom periodu već 5 ili 6 klubova mijenjalo trenere. Nova (vj)era? 

Naravno, nismo naivni i neiskusni, svjesni smo da bi i ove sezone trio Real, Barcelona, Atletico mogao odjednom početi pobjeđivati u serijama, a ostali teško ili nemoguće pratili. No ako je suditi po viđenom do sada, takav će scenarij izostati. Teško je odgovoriti na pitanje što se događa u ligi baš ove sezone. Činjenica da su klubovi ostali bez ikona poput Inieste, Ronalda, Torresa, ranije Xavija, stvarala je jedan snažniji mehanizam u drugima, koji su počeli shvaćati da je svatko pobjediv, ako imaš dobru mentalnu pripremu. Realno, nitko od igrača koji koštaju po 50 ili 100 milijuna eura nije 50 ili 100 puta bolji od onog koji je kupljen za milijun ili dva, a potonji prevladavaju u skromnijim klubovima Primere, koji su ove sezone počeli nanositi štetu velikanima.

Lars Baron/Bongarts/Getty Images

Iz sezone u sezonu, ti manji klubovi u Španjolskoj učili su od velikih. U začetku su bivali posramljeni, kasnije ih se pobjeđivalo sve teže, da bi u ovoj sezoni konačno dočekali svojih 5, odnosno 90 minuta. Otprilike kao da svaki dan igraš sa šahovskim velemajstorom. Gubiš, gubiš, pa opet gubiš, ali učiš, pokušavaš, primjenjuješ i neminovno postaješ bolji. Vjerojatno je to jedan od razloga. Mentalna komponenta je gotovo sigurno jedan od najvažnijih sastojaka sportskih uspjeha, a ove je sezone u La ligi baš dosta “tvrdoglavih”, što čini prvenstvo iznimno privlačnim.