Neka nova Barcelona na čelu s nezadovoljnim Messijem

Primera 25. ruj 202016:02 > 16:08
(Photo by Alex Caparros/Getty Images)

Katalonski velikan u nedjelju započinje sezonu protiv Villareala, uz podosta problema unutar kluba #SponzorPrenosa #DerbyBananas

I pticama na grani je jasno kako stvari u Barceloni već duže vrijeme ne funkcioniraju. Osim već dugotrajne trakavice s Messijem (o tome više kasnije), klub se bori s odlascima igrača, a predsjednik Bartomeu je najavio nove rezove uzrokovane pandemijom koronavirusa. Prošle godine Katalonci nisu osvojili praktički ništa, a dojam je da ih i ove sezone čeka teška borba za trofeje.

U prijateljskim utakmicama  nisu djelovali ništa posebno. Ok, možda smo i mi navikli gledati Barcelonu koja je pobjeđivala svoje protivnike sa četiri, pet golova razlike. U zadnjem prijateljskom dvoboju protiv novog prvoligaša Elchea slavili su sa samo 1:0, a Koeman je na teren izveo gotovo najjaču postavu. Promijenjena je kompletna struktura momčadi počevši od već spomenutog nizozemskog trenera, a o igračima i da ne pričamo.

Otišli su Arthur, Nelson Semedo, Carles Perez, Marc Cucurella, Ivan Rakitić, Luis Suarez, Arda Turan te Arturo Vidal. Sve skupa od transfera zaradili su nešto više od 124 milijuna eura, za najveću cifru prodan je Arthur u Juventus. A gotovo nestvarno zvuči da su prodali Suareza, Vidala i Rakitića za nevjerojatno smiješne cifre. Kad je riječ o dolascima, tu su i više nego tanki. Na pojačanja su potrošli malo više od 100 milijuna eura, a od zvučnijih su dovedeni Miralem Pjanić, te Trincao iz Brage u kojega se polažu velike nade.

Ako krenemo od zadnje linije, jasno je da Barcelona u obrani ima velikih problema. Pique polako ulazi u malo poznije godine, Umtiti je vječito ozlijeđen, a osim toga tu je i njegova ogromna plaća i pitanje je koliko će čelnici imati još strpljenja s njim. Jordi Alba ima koliko-toliko dobru zamjenu u Junioru, ali sve je to daleko od prave momčadi. Vezni red slična priča, tu su Busquets, Frenkie de Jong, Pjanić, ali dojam je da to treba popuniti još pokojim čvršćim igračem. Napad izgleda dosta solidno, tu su Messi, Coutinho, Griezmann, Fati sve više i više napreduje, dok Dembele ima istu priču kao i Umtiti, nikako da se vrati na pravi put.

Najveće pitanje će biti Leo Messi. Svjedoci smo kako smo proteklih tjedana nestrpljivo iščekivali kako će se završiti saga oko njegovog mogućeg odlaska. Sve je kulminiralo porazom od Bayerna 8:2 u Ligi prvaka, ali već ranije su tu bile trakavice dok je trener bio Quique Setien i bilo je očito da nešto nije u redu. Messi je na kraju ostao iako se spominjalo da će otići u Manchester City, no javno je prozvao upravu rekavši kako ostaje u klubu koji mu je sve dao, ali nezadovoljan.

Čak je i predsjednik Bartomeu napomenuo kako će on otići samo da glavna zvijezda ostane, no od njegovog odlaska očito ništa. Bartomeu je očito tvrd orah, ali jasno je kako uprava jednostavno ne radi dobar posao. Ostaje nejasno pitanje zašto su se tako lako odrekli trećeg najboljeg strijelca u povijesti Barcelone, Luisa Suareza. Čak je i Messi rekao kako je jako razočaran što odlazi, ali da ga više ništa ne može iznenaditi. Isto je i s Rakitićem, ali hrvatski veznjak je očito što prije htio pobjeći iz tog ‘košmara’ i vratiti se u svoju Sevillu.

(Photo by Juan Manuel Serrano Arce/Getty Images)

Sve u svemu, bit će ovo još jedna teška i neizvjesna sezona za Barcelonu. Prijateljski dvoboji protiv Elchea, Girone i Gimnastica i nisu neko mjerilo, iako su u sve tri utakmice pobijedili. Messi je ostao bez Suareza, sad će se morati naviknuti na Griezmanna i Coutinha, iako tu treba reći kako bi to potencijalno moglo dobro izgledati.

No, mora se i Messi malo ohladiti, ne može se Barcelonina igra vječito bazirati samo na njemu. Došao je Koeman, možda će on tu pronaći nekakvu dobitnu formulu, vidjet ćemo i nedjeljni dvoboj protiv Villareala koji bi mogao dati odgovore na brojna pitanja…

#SponzorPrenosa#DerbyBananas