Između ljubavi i mržnje- sin majci ostaje u krilu

Primera 5. ruj 202012:01 > 12:10
REUTERS/Albert Gea

Trajala je, trajala, pa je saga na koncu završena tako što će Lionel Messi i sljedeće sezone nositi dres Barcelone #SponzorPrijenosa #DerbyBananas

Piše: Petar Čondić

Trajalo je, trajalo, a onda je u petak uslijedila zadnja epizoda sapunice ‘Između ljubavi i mržnje’. Da, nije nešto maštovit naslov, jedna meksička sapunica doista je imala takav naziv, a mogli smo je i gledati godinama unatrag. I ona je kasnila, pa je sa 17h pomaknuta na 18h. Malo smo strijepili, ali znali da završava kao i svaka, ljubavlju koja sve pobjeđuje. Završilo je tako da sin majci ostaje u krilu, a odluka sina dijelom je razumna. Zašto dijelom? Pa zato što je rekao da ne želi majku razvlačiti po sudovima jer mu je sve omogućila. Dakle, prije 10-ak dana burofaxom javljate da to više nije vaš klub, da odlazite, a onda ostajete jer ne želite taj klub dovoditi u probleme. U redu, reći će mnogi da je to povoljna odluka za majku. Ali kad malo bolje razmislimo svi skupa, kako je moguće da istovremeno klub ne odustaje, a liga je na strani tog kluba, dok sinov otac na sve načine objašnjava da je KLAUZULA od 700 milijuna eura ništavna? I onda shvatimo da tu postoji i druga priča, ona po kojoj je zapravo klub u pravu jer, ako je svjestan da će na sudu izgubiti, nema neke logike da se upušta u gubitak tako velebne parnice, kako klub, tako i liga koja je uz njega. Na kraju je Messi odustao.

No, uhvatimo se UPRAVE, pustimo klauzulu bar na kratko. Ona, bio u pravu Messi, bila u pravu Barca, nije uopće važna. Zašto? Zato što je Barcelona u takvoj poziciji da ima igrača od 33 godine, koji kakav god veličanstveni majstor bio, nije više u zenitu svoje karijere. Nadalje, istom tom Messiju ugovor istječe po završetku sljedeće sezone, što znači da je Barcelona svakako na gubitku. Katalonci, s omraženim Bartomeuom na čelu, potpuno su izgubljeni i guraju inat nastavljajući i dalje upropaštvati klub iznutra svojom katastrofalnom politikom. Djeluju kao plaćenici koji imaju zadatak vratiti ponos Katalonije na tvorniče postavke. Lijepo s jedne strane djeluje činjenica da su uspjeli Argentinca zadržati u klubu još godinu dana. Međutim, sve drugo izgleda kao da su samo uspjeli odgoditi urušavanje velikog nebodera kojem i onako nema spasa. Razlog je jasan. Barca je za Messija ovog ljeta još neku ‘kintu’ mogla dobiti, sljedećeg ljeta otić će kao slobodan igrač. Osim toga, u klubu će ostati nezadovoljan, mrzovoljan čovjek, koji više ne osjeća da mu je tu mjesto, a sve zbog uprave koja radi stvari posve naopako. Reći će zlobnici ‘i zato što je vidio da ponos Katalonije pada i da rezultata nema’. Možda ipak neće Messi kažnjavati Barcu kao Gareth Bale Real Madrid, ali i to tek ostaje vidjeti.

Getty Images/Gonzalo Arroyo Moreno

Ajmo malo o POŠTOVANJU. Da sve funkcionira po toj velikoj, čudesnoj i značajnoj riječi kad su Barcelona i Messi, tj. njihov odnos u pitanju, do ovoga ne bi došlo. Postojala bi dva scenarija. Prvi je takav da bi Barca shvatila da je došlo vrijeme rastanka i pustila Lea poslije svega što je za nju napravio. Dapače, mogla je usput i zaraditi za neku novu zvijezdu. Ovih 700 milijuna pustimo sa strane, rastanimo se u dobroj atmosferi kako i zaslužujemo i još uzmimo Cityjevu ponuđenu trojicu i 100 milijuna za još jednog ili dvojicu. Tako, vidjeli smo, ipak nije išlo. Ako pak Messi ima, kao što kaže, dovoljno poštovanja za Barcelonu, u tom slučaju mogao je ostati i dalje bez ovih silnih saga i problema. Zašto? Pa čovječe osvojio si sve, baš sve s tim klubom. Od ekipnih do individualnih nagrada. A osim toga, nigdje nema ništa gdje sve funkcionira. Također, Messi je mijenjao ugovor s Barcom čak devet puta, ne uključujući prvi, i to govori puno. Ronaldo ih primjerice ima sedam, od čega su tri vezana uz promjenu kluba (Manchester, Real, Juventus).

Na kraju malo o ROPSTVU. Dok jedni pričaju da je zbog ovog ili onog Barcelona rob Lionela Messija, drugi su dobili jasnu potvrdu da može biti ili čak je obrnuto. Možemo se naposljetku dotaknuti i klauzule. Pa ljudi, tko može i hoće platiti 700 milijuna eura i za nekog Messija s 21 godinom, a posebno za onog koji je dao sve i ima 33 na leđima? Messi kaže: ‘Bartomeu je lagao. Rekao je da, ako želim otići, moram platiti 700 milijuna eura- to je nemoguće. Na kraju sezone isti Bartomeu rekao je da je to moja odluka… Nije održao svoje obećanje.’

Tko laže, a tko je u pravu, ostavljamo Vama na procjenu. Jedno je jasno. Ovo nije dobra opcija ni za jednu od dvije strane, a ni za onu treću koja je htjela kupiti Messija, jer su mu iduće godine 34. Jedino dobro u svemu tome za tu treću stranu je to što ga neće morati kupiti za trocifreni iznos, nego samo dogovoriti plaću. Dobro je za La ligu kao brend da ostaje barem Messi, kad je već otišao Ronaldo, ali i to samo za jednu sezonu. Zato ćemo se opet vratiti na ono da je to samo kraće zadržavanje neminovnog rušenja nebodera kojeg smo ranije spomenuli, umjesto da se na vrijeme krene u izgradnju sasvim novog i stabilnog.

David Ramos/Getty Images