Huesca i Cadiz unutra, traži se treći putnik u Primeru

Primera 24. srp 202016:35 > 16:49
(Photo by Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images)

U španjolskoj Segundi puno je još neriješenih pitanja oko toga koji će klub ići u playoff za La Ligu #SponzorPrijenosa #DerbyBananas

Prvi razred španjolskog nogometa iduće sezone će brojati četvoricu Hrvata. Luka Modrić u Realu, Šime Vrsaljko u Atleticu, Ivan Rakitić u Barceloni (ako nigdje ne ode), te Toni Datković koji je s Huescom ponovno među španjolskom elitom.

Ante Budimir je ispao s Mallorcom, iako se nešto pričalo da će preći u Sevillu, no zasad je to sve ostalo na pustim pričama. Filip Bradarić bio je na posudbi u Celti i treba vidjeti kako će se rasplesti njegova priča s Cagliarijem. Šanse za ulazak u prvu ligu ima i Almeria za koju igra bivša mlada nada Dinama, Ante Ćorić, pa je vrlo lako moguće da ta kolonija hrvatskih igrača još više naraste.

(Photo by Alex Caparros/Getty Images)

Kao što je već rečeno Mallorca je ispala, te će zajedno sa Espanyolom i Leganesom iduće sezone zaigrati u Segundi. U prvu ligu ulaze Cadiz i Huesca, dok će treći putnik biti poznat kada svoje u play-offu odigraju Zaragoza, Almeria, Girona, i kao četvrti putnik bi prema svemu išao Elche, ali i tu ima jedna caka.

Deportivo i Fuenlabrada nisu odigrali utakmicu posljednjeg kola u Segundi zbog korona virusa, a obje momčadi borili su se za nešto, Fuenlabrada za play-off, dok je Deportivo po svemu sudeći ispao. Klub s Riazora je rekao da će se žaliti na takvu odluku, pa ostaje za vidjeti hoće li biti nekih promjena ako se to riješi sudskim putem. Momčad Fuenlabrade je u samoizolaciji, pa se zapravo još ne zna kako će se sve rasplesti.

No, bilo kako bilo, unutra su sigurno Huesca i Cadiz. Pa krenimo onim putem, tko je bio prvoplasiran u Segundi, a to je Huesca.

Klub iz Aragonije praktički je od 1960. do 2008. većinom igrao u trećem i četvrtom rangu španjolskog nogometa, a onda je te 2008. prvi put ušao u drugu ligu. Ništa posebno nisu bili, redovito su ostajali u ligi, da bi u razdoblju od 2013. do 2015. opet bili u trećoj ligi. Povratak u drugu ligu označio je jasan cilj, a na krov su se popeli u sezoni 2017./2018. kad su ušli prvu ligu. Odmah su ispali, ali očito im se ove sezone nije nešto posebno sviđalo, pa su ostvarili ekspresan povratak.

Kad je riječ o momčadi koja je igrala ove sezone, to na papiru ne izgleda nimalo loše. Dapače, uz Hrvata Datkovića tu je i Japanac Shinji Okazaki, svima dobro znan iz Leicestera, a osim toga tu je i bivši napadač Valencije Rafa Mir koji je u Huesci igrao na posudbi iz Wolverhamptona. Ne treba ni sumnjati kako će Huesca iduće sezone gristi svim silama da ostanu u Primeri, a tko zna možda i vidimo neki veći domet. Kakv je to bio uspjeh, najbolje opisuje Datković koji je nedavno dao jedan intervju za 24sata:

Grad je prodisao prvi put nakon karantene, a sada smo ga ulaskom u Primeru skroz vratili u život. Vratili smo ljudima osmijeh na lica. Ponovno su sretni“ – ispričao je hrvatski nogometaš.

Granada, Sevilla i Betis će iduće sezone dobiti još jednog predstavnika iz Andaluzije: Cadiz. Nakon čak 14 godina izbivanja i lutanja, grad će od iduće sezone gledati prvoligaški nogomet. Po dresovima slični Villarealu, Cadiz je u drugoligaškom nogometu igrao fenomenalno, odnosno očaravajuće. Jer od trećeg kola, Cadiz je prvu poziciju držao sve do zadnjeg kola, kada je izgubio od Albacetea u zadnjoj minuti, čime je Albacete ostao u drugoj ligi.

Na klupu je 2016. došao Alvaro Cervera koji je to sve odlično posložio i kojemu je vodstvo kluba dalo odriješene ruke da napravi dobar rezultat. Očito je i uspio u tom naumu, jer Andaluzija će iduće sezone gorjeti.

Još jedna stvar je veoma zanimljiva kad su u pitanju treneri u Cadizu, od njih 100 koliko je bilo od 1935. samo jedan trener se zadržao dulje od tri godine, to je bio Dragoljub Milošević koji je vodio momčad iz Andaluzije u dva navrata, što znači da je Alvaro Cervera trener s najduljim stažem u Cadizu na čiju je klupu zasjeo u travnju 2016. Zaista impresivan podatak.

Tko će se pridružiti Huesci i Cadizu u najelitnijem rangu španjolskog nogometa još se ne zna, kao ni datum početka play-offa, ali sigurno je da će ova dva kluba dati sve od sebe u Primeri, a tko zna, možda su spremni i za neke veće dosege.

#SponzorPrijenosa #DerbyBananas