(ANKETA) Tko je najveći igrač Šišmiša u povijesti?

Primera 10. tra 202012:36 > 12:37
Photo by Manuel Queimadelos Alonso/Getty Images

Nakon Engleza, na red su nam došli i Španjolci. Prva na redu je Valencija.

Znate li uopće priču o tome kako su Šišmiši postali nadimak španjolskog kluba Valencije? Postoje dva objašnjenja. Naime, jedno od objašnjenja je da su se šišmiši često pojavljivali na tom području. Drugi je pak, kada je 1238. Jakov I. Aragonski ušao u grad, njegovu je zastavu sletio šišmiš. On se od tada smatra sretnim znakom, a Jakov je na Valencijin grb postavio šišmiša.

700 godina kasnije očito se to pokazalo sretnim znakom, jer klub je 1942. osvojio prvi naslov prvaka španjolske lige. Do danas je Valencija osvojila šest naslova prvaka Primere, jedan put više su osvojili Kup Kralja  (zadnji prošle godine), a u svojoj bogatoj riznici imaju i Kup UEFA koji su osvojili 2004.

Valencija je treći najpopularniji nogometni klub u Španjolskoj, odmah iza Reala i Barcelone, a u svojoj povijesti stvorila je zaista uspješne igrače koje je bilo teško odabrati na putu prema TOP 10.

10. GAIZKA MENDIETA (1993. – 2001.)

‘Plavuša’ iz Bilbaa je bio simbol ovog kluba. 291 nastup i 44 pogotka je upisao ovaj sjajni veznjak za Šišmiše. Dva puta je osvajao nagradu za najboljeg veznjaka prema izboru UEFE 2000. i 2001., kao i dva naslova (jedan Superkup i jedan Kup Kralja).

Shaun Botterill /Allsport

9. FERNANDO GOMEZ (1983. – 1998.)

Još jedan od onih koji su ostavili upečatljiv trag u povijesti ovog kluba. 80-ih i 90-ih godina je posebno bio omiljen među navijačima. U 553 nastupa zabio je 143 pogotka.

8. AMEDEO CARBONI (1997. – 2006.)

Evo nam i jednog Talijana na popisu. Dugo je vagao hoće li otići iz Rome, a izgleda kako se to kasnije pokazalo kao pun pogodak. Iako mu debi nije ostao u baš najboljem sjećanju, jer je protiv Barcelone dobio crveni karton. No, sve je to iza njega kad se pogleda da je osvojio pet naslova u klubu i postao jedan od junaka Valencije

Firo Foto/ALLSPORT

7. RUBEN BARAJA (2000. – 2010.)

‘El Pipo’ slovi kao jedna karika koja je bila od iznimnog utjecaja u Valencijinoj povijesti. Posebno mu je 2004. bila najdraža godina kada je osvojio Kup UEFA i španjolsko prvenstvo, a zadnje kolo je bilo presudno gdje se Baraja istaknuo s dva gola protiv Espanyola.

(Photo by Sandra Behne/Bongarts/Getty Images)

6. DAVID VILLA (2005. – 2010.)

Villa je u Valenciji izgradio svoj put gdje je danas. ‘Illa, illa, illa, Villa, maravilla’ orilo se Mestallom za igrača koji je doživio meteorski uspon. Može ga se slobodno svrstati uz bok Raulu Gonzalezu, treba reći kako je ovo igrač koji je postao legenda neke novije povijesti Šišmiša.

Alexandre Loureiro/Getty Images

5. MARIO KEMPES (1976. – 1984.)

Argentinski ‘Matador’ je u Valenciji bio omiljen među navijačima. Kako i ne bi, kad je imao iznimno oko za postići pogodak, uostalom to dokazuje i statistika gdje je u 185 nastupa zabio 116 pogodaka.

Photo by Clive Mason/Getty Images

4. MUNDO (1939. – 1950.)

Jedan od onih koji su zlatnim slovima upisani u povijest ovog kluba. 40-ih godina kada je Valencija osvojila tri naslova prvaka, Mundo je bio taj koji je imao top u nozi, te je postao najbolji strijelac u njihovoj povijesti sa 238 pogodaka.

3. SANTIAGO CANIZARES (1998. – 2008.)

Ono što je Iker bio u Realu, to je Santiago bio u Valenciji. A zanimljivost je ta da je rođen u španjolskoj prijestolnici. Počeo je još 1985. u Realu u mlađim uzrastima gdje se zadržao sve do 1992. kada je otišao u Celtu na dvije sezone, pa se opet vratio u Real. 1998. ide u Valenciju, a ostalo je povijest.

(Photo by Jamie McDonald/Getty Images)

2. DAVID ALBELDA (1998.-2013.)

Legenda Valencije. U svojih 15 sezona, na terenu je proveo više od 42 tisuće minuta, a za Šišmiše je odigrao ukupno 574 puta. Postao je simbol Mestalle, bio je zlatne generacije Valencije za koju je tada osvojio dvije ligaške titule te europski Superkup.

(Photo by Sandra Behne/Bongarts/Getty Images

1. RICARDO ARIAS (1976. – 1992.)

Mnogi su ga poznavali kao ‘španjolskog Beckenbauera’, jedan od najboljih braniča u Valenciji. Bit će upamćen kao branić koji se nikoga nije bojao, te je imao sve odlike hrabrog i požrtvovnog nogometaša na terenu. 616 nastupa za Valenciju, ikona kluba.