Španjolci odbili smanjenje plaća

Primera 5. tra 202014:41 > 14:48
Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images

Nakon što je La Liga preporučila svim igračima da dobrovoljno pristanu na smanjenje svojih primanja za vrijeme trajanja pandemije koronavirusa, uslijedio je i odgovor.

Igrači neće pristati na jednostrano smanjenje svojih prihoda, izjasnio se sindikat igrača prve i druge lige.

Udruga španjolskih prvoligaša (AFE) izdala je priopćenje.

Nelogično jest što je La Liga pristala na smanjenje primanja igrača, a da istovremeno nisu uspostavili fond u slučaju ovakvih situacija, a koji bi garantirao mirnu tranziciju dok traje kriza. Ono što je ključno u čitavoj priči, prvenstvo nije otkazano već samo odgođeno. Nećemo dopustiti da nam netko oduzme naša radnička prava.

Španjolski zakon o radu garantira poslodavcima mogućnost smanjivanja plaća svim zaposlenicima do 70 posto ukoliko se u zemlji događa situacija karakterizirana kao viša sila. Mnoge tvrtke iskoristile su to pravo (ERTE), a na tisuće zaposlenih ljudi do daljnjega će imati znatno manja primanja. Trenutno, španjolska vlada je zaustavila sva događanja u zemlji do 26. travnja nakon čega će se znati što slijedi.

Ipak, neki klubovi su već pristali na zahtjev svojih klubova, prvenstveno Atletico Madrid i Barcelona dok u Realu još nisu posegnuli za takvom mjerom.