Turbulenta sezona Barce koju mogu okrenuti večeras

Primera 1. ožu 20209:21 > 9:26
Getty images/David Ramos

Barcelona proživljava vrlo turbulentnu sezonu koja je prožeta ozljedama bitnih igrača i promjenom trenera. Jedina konstanta ove sezone u katalonskom klubu je fantastična igra Lea Messija koji nosi Barcelonu na svojim leđima.

Novi trener Quique Setien inzistira na igri sa ‘milijun’ kratkih paseva dok se ne dođe u 16 metara i postigne pogodak. Taj nogomet polako zastarjeva jer se većina momčadi naučila braniti protiv takvih napada. Da nema fenomenalnog Argentinca, Barcelona bi imala puno više problema sa postizanjem pogodaka na postavljene obrane.

Povezano

Ozljede Luisa Suareza i Ousmanea Dembelea su Barcelonu stavile u vrlo težak položaj prije završnice sezone. ‘Blaugrana’ vodi veliku borbu sa najvećim rivalom Realom u prvenstvu, te se nalaze u osmini finala Lige prvaka gdje ih čeka uzvratna utakmica protiv Napolija (1:1). Sa ovakvom igrom teško da mogu napraviti uspjeh u Ligi prvaka, jer je za trofejnu Barcelonu uspjeh samo osvajanje tog natjecanja. Međutim, kada u momčadi imate vjerojatno najboljeg igrača svih vremena koji i dalje igra na nevjerojatno visokom nivou onda ste uvijek među favoritima za sve trofeje.

Leo Messi će ponovno biti glavna Barcelonina karika u ‘tko zna’ kojem El Clasicu. Real će na svom Santiago Bernabeu ići na pobjedu koja bi ih vratila na sami vrh Primere nakon što su osvojili samo bod u posljednje dvije utakmice i prepustili Barceloni tron. Oba velikana su uzdrmana, Real je šokiran u manje od deset minuta protiv Manchester Citya i imat će jako težak zadata u uzvratu.

Barcelona je i dalje favorit za prolazak u četvrtfinale, ali sve bolji Napoli će biti tvrd orah neuvjerljivoj Barceloni koja osim Messija nema vanserijskog igrača u ovom trenutku, osim možda fantastičnog golmana Ter Stegena.

Sreća u nesreći za Barcelonu su bile te ozljede Suareza i Dembelea. Naravno da nitko u klubu nije htio da se njih dvojica ozljede, ali jednom čovjeku se otvorilo mjesto u napadu i on je tek sad počeo nalaziti svoju svrhu u ovoj momčadi. Radi se naravno o Antoineu Griezmannu koji je za 100 millijuna eura prešao iz Atletico Madrida i u više od pola godine apsolutno nije opravdao takav transfer.

Alex Caparros/Getty Images

Njegova statistika i nije toliko loša, u 35 nastupa u svim natjecanjima postigao je 14 pogodaka i podijelio četiri asistencije, ali igra nije bila na nivou. Tražio je svoju poziciju u momčadi Barcelone, igrao je najčešće na krilima što ipak nije njegova pozicija. On je ili čisti napadač, ili onaj igrač iz napadača koji se ubacuje iz drugog plana.

Sada se situacija promijenila. Silom prilika je postao centralni napadač i fokalna točka završnice svih napada te je vidljivo da Griezmann to dobro koristi. U dvije bitne utakmice protiv Getafea i Napolija postigao je dva vrlo lijepa ‘napadačka’ pogotka. Pod napadačka mislim da je u situacijama 1 na 1 s golmanom reagirao odlično i hladnokrvno pospremio loptu u mrežu što je pokazatelj da se radi o vrhunskom napadaču. Problem je treći napadač sa Messijem i Griezmanom. U posljednjih nekoliko utakmica u poziciju je igrao veznjak Arturo Vidal i on će biti odlično rješenje za El Clasico s obzirom da je Real prošli puta izdominirao Barcelonu u sredini terena.

Dolazimo do vezne linije koja ove sezone ne igra na najvišem nivou. Ljetno pojačanje Frenkie de Jong je svjetska klasa, ali se još nije u potpunosti uklopio u momčad, dok Busquets drži jednu konstantu koja se od njega očekuje. Problem je ta treća pozicija u vezi koju igraju naš Ivan Rakitić i Brazilac Arthur.

Alex Caparros, Getty Images Sport

Na početku sezone Arthur je bio siguran u prvom sastavu, ali su zatim došle neke ozljede i naš Rakitić je počeo dobivati sve više prilika u prvom sastavu. Međutim, igra Rakete nije ni približna onoj prije dvije, tri godine kada je bio jedan od najbitnijih igrača u momčadi. Upravo je tu slabiju igru prikazao u Napulju gdje je dobio prednost ispred Arthura u prvih 11, ali je po svemu sudeći nije iskoristio.

Arthur je odigrao savršenih pola sata otkad je ušao u igru, nije imao niti jedan krivi pas i dirigirao je igrom Barcelone koja je postigla vrlo bitan gol odmah nakon njegovo ulaska. Tako da bi on trebao biti taj koji će držati konce u sredini terena zajedno sa Busquetsom i De Jongom i pokušati spriječiti dominacije potentne Realove vezne linije. Moramo reći da u tom prvom El Clasicu sezone kada smo vidjeli utakmicu bez pogodaka na Camp Nou Barca igrala bez Arthura koji je bio ozlijeđen i bez Busquetsa koji je bio na klupi.

Obrana je poprimila novo ruho povratkom Umtitija u prvi sastav i igranjem Juniora Firpa zbog ozljede Jordija Albe. To izgleda solidno u posljednje vrijeme i ne bi trebali očekivati neke veće pogreške u obrani protiv dosta ograničenog Reala u napadačkom dijelu zbog izostanka Hazarda i jako slabe igra Garetha Balea. Ne smijemo zaboraviti jednog od najboljih svjetskih vratara Ter Stegena koji daje veliku sigurnost svojoj ekipi.

Barcelona ove sezone nikoga ne obara s nogu, ali i dalje u većini utakmica pobjeđuje i u igri su za sva tri naslova ove sezone. El Clasico protiv Reala je vrlo bitan zbog važnosti same utakmice, ali i jer bi se eventualnom pobjedom odvojili na pet bodova i bili bi u jako dobroj poziciji za kraj sezone.

Najveću utakmicu na svijetu pratite večeras samo na SK1 od 21 sat.