Modrić – nekoć neponovljivo briljantan, danas ne može?

Primera 23. lis 201915:18 > 15:26
Laszlo Szirtesi/Getty Images

Luka Modrić ostao je bez kandidature za Zlatnu loptu te tako postavio presedan u izboru za najprestižniju individualnu nogometnu nagradu. Doista je čudno, osim u slučaju teške ozljede, da igrač koji je jedne godine najbolji na svijetu već druge ne spada niti među top 30.

Da stvar bude gora, Marca ga je prozvala jednim od krivaca za probleme u Real Madridu. Nakon poraza u posljednjem kolu protiv Mallorce, Kraljevski klub više ne drži prvo mjesto prvenstvene ljestvice, na terenu djeluje neuvjerljivo, a sve te probleme dodatno potencira i činjenica da im je prije samo koji tjedan PSG – bez Neymara i Mbappea – održao pravu lekciju nogometa na Parku prinčeva. Poznati španjolski medij je išao tako daleko da su Modrića, barem u kontekstu Real Madrida, proglasili igračem koji je gotov.

Alex Davidson/Getty Images

Najviše Španjolce smeta činjenica da je Modrić, nekoć srce vezne linije tada europskog prvaka, konstantno ozlijeđen i nespreman, osim kada treba igrati za reprezentaciju. Tada na terenu redovito provede i svih 90 minuta, dok za Real Madrid ili sjedi na klupi ili troši vrijeme na rehabilitaciji.

Stoga je opravdano zapitati se – jesu li španjolski mediji u pravu? Nakon što više ne spada niti među top 30 po izboru France Footballa, je li Luka Modrić – u kontekstu vrhunskog nogometa – sada gotov?

Sada tog igrača više nema. Ako pogledamo njegove igre tijekom 2015/16. – najbolje sezone u dresu madridskog Reala – te usporedimo s onim kako igra sada, razlike su drastične. Čak i kada prilagodimo minutažu i vidimo da su mu dodavanja na sličnoj frekvenciji i efikasnosti, igra u duelu otkriva sve probleme Luke Modrića. Nestao je njegov intenzitet u igri, kretanja su mu sporija, a više ne lebdi terenom niti osvaja dovoljno prostora.

Nakon svjetskog srebra, činilo se kako je idealno vrijeme za podvući crtu, barem što se reprezentacije tiče. Luka Modrić tada se mogao oprostiti na vrhuncu slave i to ne bi bio nikakav presedan.

Hrvatski je kapetan za reprezentaciju u ovom kvalifikacijom ciklusu odigrao svih sedam utakmica s prosjekom od 86 minuta po utakmici. Nakon oba jesenska mini-ciklusa od po dvije utakmice za Hrvatsku, vratio se u klub iscrpljen i ozlijeđen. U Real Madridu vjerojatno vide situaciju tako da oni igrača rehabilitiraju samo kako bi onda najbolje dao reprezentaciji. Zbog toga, njihova je frustracija prilično razumljiva.

Cijeli tekst Ivana Ivkovića pročitajte na Index.hr