Brojne promjene nas očekuju u PL od sljedeće sezone

Premier League 23. svi 20196:14 > 6:17
Ian Walton/Getty Images

Sezona 2018./19. završena je u Premier ligi 12. svibnja. Manchester City obranio je naslov u posljednjem kolu, a u Championship su se preselili Cardiff, Fulham i Huddersfield. Sljedeće sezone očekuju nas brojne promjene u elitnom natjecanju engleskog nogometa.

Prijelazni rok već je počeo za engleske klubove, a već 13. lipnja dobit ćemo raspored utakmica za sezonu 2019./20. u Premier ligi koja počinje 10. kolovoza.

Novi igrači, novi klubovi i novi treneri – to je ono na što smo navikli u svakoj novoj sezoni u svakoj ligi. Ali, sljedeća sezona u Premier ligi donijet će i drugačije promjene.

Pravilo koje će od sljedeće sezone vrijediti u cijelom svijeu, pa tako i u Premier ligi, odnosi se na igranje rukom u kaznenom prostoru. Svaki kontakt s loptom koji igrač napravi rukom, bez obzira na položaj ruke, postojanje ili nepostojanje namjere igrnaja rukom bit će penal.

Bit će promjena i kada je u pitanju izvođenje slobodnih udaraca – igrač momčadi koja izvodi slobodan udarac više neće moći stajati u živom zidu i morat će biti udaljen najmanje jedan metar od najbližeg protivničkog igrača.

Prilikom izvođenja penala, golman će morati bar jednom nogom biti na liniji gola, a više neće moći ni prilaziti mjestu odakle se penal izvodi prije samog udarca.

Treneri će ubuduće biti kažnjavani na isti način kao i igrači, sucima će biti dozvoljeno da trenerima i svim članovima momčadi koji su na klupi pokažu žuti ili crveni karton.

Takozvane “ničije lopte” ubuduće će se dodjeljivati momčadi koja je posljednja imala posjed.

Kod zamjene igrača uvodi se također novina. Igrač koji treba izaći sa terena učinit će to na mjestu kome je najbliži i više neće morati izaći na sredini terena gdje njegov suigrač ulazi. Ideja ove promjene pravila je da se suzbije ‘krađa vremena’

I na kraju, možda i promjena koja će najviše utjecati na to kako ćemo gledati utakmice u Premier ligi je uvođenje VAR sustava koji je još ranije najavljen.