Iako prvak, City će zaraditi manje nego Redsi!?

Premier League 12. svi 201921:18 > 21:19
David Rogers/Getty Images

Liverpool od 1990. nije bio prvak, ove sezone opet su ispustili veliku bodovnu prednost, ali unatoč tome godinu će završiti bogatiji od rezultatski uspješnijih konkurenata...

David Rogers/Getty Images

To možemo zaključiti proučavanjem raspodjele nagradnog i ostalog fonda Premier lige, a čiji izgled je predvidio Sporting Intelligence, servis koji je specijaliziran za sportske financije, posebno u nogometu.

Tablica koju su objavili temelji se na predikcijama napravljenima prije današnjeg posljednjeg kola, a navedena zarada ostat će ista u samom vrhu, jer nije došlo do značajnih promjena u posljednjim utakmicama.

Po tome može se zaključiti kako će Liverpool sezonu zaključiti 1,4 milijun funti bogatiji nego Manchester City koji je upravo danas osvojio šesti naslov prvaka u povijesti.

Razlog tomu je činjenica da će Redsi više novca zaraditi u fondu za TV prava, jer su se češće (29 puta) pojavljivali u prijenosima od Građana (26 puta)!

Razlika koja je napravljena u nagradama za plasman je zaista neznatna, ona iznosi tek 1,9 milijuna funti, ali itekako osjetna ako se uspoređuje s Huddersfieldom koji će najmanje utržiti od ove sezone (za plasman će mu pripasti tek 1,9 milijuna eura).

Međutim ono što izuzetno upada u oči je velika izjednačenost u djelu kolača koji će pripasti klubovima – razlika u konačnom utršku Liverpoola i Huddersfielda iznosi tek 55,9 milijuna funti, što znači da je odnos između vrha i dna 1,6 naprema 1!!

Ne možemo sa sigurnošću tvrditi, jer nemamo na uvid podatke za sve lige Europe, ali vrlo vjerojatno riječ je o najvećoj izjednačenosti na kontinentu, a nije teško ni razmisliti koje bi sve implikacije takva distribucija kolača mogla imati za ukupno jakost engleskog nogometa i konkurentnost na europskoj nogometnoj karti!

No, treba naglasiti kako će se za sljedeću sezonu potpisati novi ugovor za raspodjelu TV prava po kojemu bi veći dio kolača trebao otpadati na tzv. velike klubove, što znači da bi i razlika u konačnoj zaradi trebala biti znatno veća nego što je danas!