Sterling jasan: Oduzimati 9 bodova zbog rasizma!

Premier League 23. tra 201920:39 > 20:40
Clive Rose/Getty Images

Nogometaš Manchester Citya Raheem Sterling istakao je, u kolumni "Timesa" posvećenoj borbi protiv rasizma, da se klubovi čiji navijači počine neko rasističko dijelo moraju oštro kažnjavati.

Rasistički uzvici na stadionima širom svijeta nisu raritet, a meta je nedavno bio i Sterling. U prvom navratu kad je sa Manchester Cityem gostovao kod Chelseaja na Stamford Bridgeu, a zatim i u utakmici Crne Gore i Engleske u Podgorici.

Od tad je nekoliko puta javno isticao da se problemi te vrste moraju riješiti što prije, a sad je dao i konkretne prijedloge koji bi ubrzali taj proces.

Automatsko oduzimanje devet bodova klubovima čiji navijači počine rasističko dijelo je jedno od rješenja. Pitam se koji bi navijač preuzeo rizik u situaciji koja bi njegovu momčad mogla koštati titule ili ispadanja iz lige? Također, trebalo bi i zatvarati te stadione barem na tri utakmice. Tako bi klubovi gubili direktne prihode od ulaznica i to bi bila velika kazna za njih“, napisao je Sterling za “Times“.

Michael Regan, Getty Images Sport

Brzonogi nogometaš Citya tom prilikom je poručio i da nisu samo tamnoputi nogometaši i treneri na udaru rasista širom svijeta, već da isti problem imaju i Azijati, te da je to problem cjelokupnog društva, a ne samo nogometa.