Carrick: Mou drži do naše tradicije

Ross Kinnaird/Getty Images

Mnogi su strahovali da bi Manchester United dolaskom Josea Mourinha mogao odustati od principa stalnog uvođenja svojih mladih igrača u seniorski pogon. Ipak, to se nije dogodilo, kaže nekadašnji igrač, a danas jedan od ljudi u Portugalčevu stožeru.

Manchester United ima bogatu tradiciju kad je riječ o igračima iz njihove akademije koji kontinuirano igraju važne uloge u seniorskoj momčadi kada za to dođe vrijeme. Neke od njihovih najslavnijih generacija poput one iz 1992. godine, odnosno još ranije “Busbyjevih beba” imaju svoja mjesta u povijesti kluba. Mourinho je međutim kroz svoju trenersku karijeru više volio inzistirati na iskustvu nego na mladosti.

Sada se i to promijenilo. čemu svjedoče važne role igrača poput Rashforda, Lingarda i McTominaya.

Dobro ide u korak s našom tradicijom. Igra i Rashford, vjeruje McTominayju, igraju mu u važnim utakmicama. Treba mu pripisati mnoge zasluge, to je uvijek rizično”, kaže Michael Carrick.

On je svjestan toga da ne mogu svi iz klupskog podmlatka imati glavne uloge, ali naglašava da se pet-šest igrača koji su poniknuli u klubu moraju naći u planovima svakog menadžera Manchester Uniteda. Zanimljivo je da United još od 1937. godine nije istrčao u jednoj utakmici elitnog ranga engleskog nogometa bez barem jednog igrača iz klupske akademije.

“Tako to mora biti i ne smijemo to zanemariti. To je važan dio naše navike. Uvijek postoji jedan, dva igrača, nekad ih je bilo i više na koje smo računali i na koje ćemo računati. Naši se juniori trude jer znaju da će jednom dobiti priliku, a onda je pokušavaju i iskoristiti. Ipak, znaju i to da moraju biti dobri i kvalitetni. Srećom, uvijek uspjevamo u tome, mislim da se na njihovim nastupima to i vidi”, kaže Carrick.